Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler Tuvaletini Ne Kadar Süre Tutabilir?
Yazar: - 13 Ocak 2022
537
0

Köpekler tuvaletini ne kadar süre tutabilir köpek sahipleri tarafından çok merak edilen konulardan biridir. Özellikle büyük köpeklerin gün içerisinde en az 3 kere dışarı çıkıp tuvalet ihtiyaçlarını karşılamaları gerekir. Bunun için de sahiplerine ihtiyaçları vardır. Köpek sahipleri köpeklerine herhangi bir şey olur diye bahçeli bir ev olmadığı sürece tek başlarına çıkmalarını istemezler. Bu nedenle sürekli çalışan ve çok vakti olmayan köpek sahipleri, köpeklerinin ne kadar tuvalet tuttuğunu merak eder.

Köpeklerin Tuvaletini Tutma Süresi

Köpekler tuvaletini ne kadar süre tutabilir konusu aslında köpeklerin yaşına, cinsine, hastalığına göre değişir. Aynı zamanda köpeklerin tuvaletlerini tutma süreleri aldıkları eğitime göre de değişir. Köpeklerin fizyolojik gelişimi de tuvalet tutmalarında önemlidir. Bir köpeğin kasları ne kadar gelişmiş ise o kadar uzun tuvaletini tutabilirler. Bu nedenle yavru köpekler daha kısa süre tuvaletlerin tutarlar. Aynı zamanda yavru köpeklerin daha tuvalet eğitimi tam oturmadığı için de tuvaletlerini az tutarlar. Köpeklerin tuvalete için kaliteli ve uygun koşullar sağlanmaz ise köpeklerde psikolojik ve fizyolojik gelişimlerinde problem çıkabilmektedir. 

Yavru köpeklerin diğer köpeklere göre kasları daha az gelişmiştir. Aynı zamanda yavru köpeklerin eğitimin daha çok başındadır ya da başlamamış bile olabilir. Bu sebeple tuvaletlerini en fazla 4 saat tutabilirler. Bununla birlikte köpekler tuvaletine tutma bilincini oluşturamamıştır. Köpekler böylece evin herhangi bir yerine tuvaletlerin yapabilirler. Köpek sahibi de tuvaletin yapıldığı yerden koku gelinceye kadar burayı temizlemeyebilir. Bu sebeple yavru köpek aynı yere sürekli tuvaletini yapabilir. 

1 yaşın üstünde olan yetişkin köpekler yaklaşık olarak 8 saate kadar tuvaletini tutabilirler. Fakat 8 saat bir köpek için çok uzundur. Bu onun psikolojik olarak olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olabilir. Bu nedenle yetişkin bir köpek en fazla 6 saat tuvaletini tutmalıdır. Yaşlı köpeklerin kas grupları yetişkin köpeklere göre daha gevşek ve daha güçsüzdür. Bu nedenle tuvaletini tutma zamanı da oldukça kısa olacaktır. Bu sağlık durumuna ve ırkına göre değişiklik gösterecektir. Yaşlı köpekler ortalama olarak iki ila 6 saat arasında tuvaletini tutabilirler.

Köpeklerin Tuvaletini Tutmalarının Zararları

Köpekler tuvaletini ne kadar süre tutabilir konusu köpeklere göre değişiklik gösterir fakat her köpek için zararlıdır. Uzun süre tuvalet tumanın zararı şu şekildedir;

  • Köpeğin saldırganlaşmasına ve huzursuzlaşmasına sebep olabilir. 
  • Köpek evin içerisinde kaza yapabilir. Ona kendi sahibi sinirlenirse köpek daha fazla strese girebilir. 
  • Uzun süre tuvaletini tutmak idrar yollarında taşı neden olacaktır. 
  • Köpek sahibini bu durumda çok rahatsız edebilir. 
  • Köpeğin tuvalete gitmemesi itaat eğitimlerinde soruna sebep olup güvenini zedeler. 
  • Uzun süre tuvaletini tutan köpeklerde idrar yolu enfeksiyonu hastalığına yakalanabilir.
  • Tuvalet tutma olayı sürekli olarak ve uzun süreli olarak gerçekleşirse köpeğin böbreklerinde belli hastalıklar meydana gelebilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ