Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler Yiyecekleri Nasıl Sindirir?
Yazar: - 11 Aralık 2020
739
0

Hayvanseverler ve köpek sahiplerinin çokça merak ettiği sorulardan olan ‘köpekler yiyecekleri nasıl sindirir’ hakkında detaylı bilgiler paylaşıyor olacağız. Öncelikle bir köpeğin kustuğunu gördüyseniz, yiyecekleri insanlardan farklı olarak sindirdiklerini fark etmiş olmanız gerekiyor. Köpeklerde sindirim sistemi farklı olduğundan bu konuda elde edeceğiniz bilgiler ışığında onları beslemeye devam edebilirsiniz.

Köpeklerde Sindirim Sistemi

Köpeklerin ağız yapısı incelendiğinde 42 adet dişi ve 2000 farklı tat tomurcuğuna sahip oldukları görülür. İnsanlarda ise 32 adet diş bulunur. Tat tomurcuğu da insanlarda 9000 kadardır. Aslında yiyecekleri çiğnemek adına daha çok diş sayısına sahip olan köpekler çiğnemek yerine doğrudan gıdaları yutmaktadır. Tat alma duyuları az olduğundan yiyeceklerin tadını tam olarak alamazlar. Ancak bu durum onlar için önemli olmamakla beraber asıl amaçlarının yaşama devam etmek olduğu unutulmamalıdır. Köpeklerde bu durumun nedeni, diğer canlılardan daha önce yiyecek bulmak ve hızlıca tüketmektir.

Köpeklerin dişleri sayesinde kemikleri ufak parçalara ayırarak rahat tükettikleri gözlemlenmiştir. Ancak fazla çiğneme yapmadıklarından sindirim sistemlerinin çalışma prensibi farklıdır.

İnsanlarla köpekler arasında mide farklılığı bulunur. Bizler yemek tüketirken iyice çiğner ve yutarız. Ayrıca yemeğin tükürükle karışması sağlanır ve bu sayede daha iyi parçalanan yiyecekler mideye rahatça iner. Bu sayede mideye inen yemekler çiğneme aşamasında ayrışmaya başlar. Köpeklerde bu durum tam tersidir. Yiyecekleri çiğnemeden yutan köpeklerde gıdaların ayrışma işlemi pankreas ve midede başlar. Yani sindirim için gerekli enzimler bu organlarda üretilmektedir. Sonuç olarak güçlü enzimlere sahip olan köpekler bu özelliği sayesinde yiyecekleri kolayca ayrıştırmaktadır. İnsanlarda sindirim 2 saate kadar devam ederken köpeklerde 8 saate kadar sürmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Köpeklerde Sindirimin Son Aşaması Nasıl Gerçekleşir?

Köpeklerin tükettikleri gıdalar mideye gönderildikten sonra ayrıştırılmak için kalanlar ince bağırsağa aktarılır. Ancak bu bölgede gıdaların sertliğine göre 2 güne kadar yiyecekler muhafaza edilebilir. Köpeklerin midesinde yer alan asitler güçlü olduğundan yiyecek ayırt etmeden tüketim yapabilmektedir. Özet olarak köpeklerin sindirim sistemi muhteşem bir şekilde çalışır ve önemli bir sorun yaşamazlar. Sindirimin son aşaması ise dışkı yapılana kadar 48 saat devam edebilir.

Köpeklerin Tüketmemesi Gereken Yiyecekler

Köpeklerin sindirim sistemi her ne kadar güçlü olsa da bazı yiyecekleri tüketmemeleri gerekir. Soğan, çikolata ve tavuk kemiği bu yiyecekler arasındadır. Tavuk kemiğinin içinde bulunan kıkırdaklar oldukça keskindir. Bu yüzden köpeğin hayatını kaybetmesine neden olabilir. Soğanın içeriğindeki maddeler ise kırmızı kan hücrelerinin yok olmasına sebep olurken anemi hastalığını beraberinde getirebilir.

Aynı durum çikolata için de geçerlidir. Tüm hayvanlar için tehlikeli sayılan çikolatanın köpekleri zehirleyebildiği unutulmamalıdır. Yüksek şeker oranına sahip olan çikolata köpeklerin ölümüne bile neden olabilir. Son olarak sevimli dostlarınızın sürekli aynı gıdaları tüketmesinden şikayetçiyseniz pişmiş ve pişmemiş gıdaların ayrımını yapmalısınız. Yani yemekleri karıştırırken dikkat etmeli ve karıştırırken yüzde %10 çiğ gıda, %90 mama olarak tercih etmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ