Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?
Yazar: - 22 Mart 2021
675
0

Köpek ağız bakımı her zaman dikkat edilmesi gereken durumlardandır. Çünkü köpeklerde diş çürümesi gibi vakalar belirli dönemlerde görülebilir. Ayrıca diş eti iltihabı, plak ve tartar oluşumu da zamanla ortaya çıkabilir. Bu sorunların tamamının çözümü bulunsa da erken teşhis ve tedavi uygulanmadığında kalıcı yan etkilere neden olabilir. Ancak bu sorunların yaşanmaması için köpeklerin ağız bakımının düzenli olarak yapılmasında yarar var.

Köpeklerde Dış Fırçalama Nasıl Olmalı?

Köpekler için özel olarak üretilen diş fırçalarıyla köpeğinizin dişlerini temizlemeniz gerekir. Çift başlı olan bu fırçalar pratik bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca saplık ve parmak diş fırçası gibi farklı alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. Köpeğiniz ilk diş fırçalama sırasında biraz huysuzlanabilir fakat bir süre sonra alışacağından bu süreci eğlenceli hale getirmenizi öneriyoruz.

Köpeğinizin dişini fırçalamadan önce onun tüm enerjisini attığından emin olmanız gerekir. Daha sonra dişlerini fırçalamanız için oturur pozisyona getirerek ilk denemeleri yapmalısınız. İlk denemede çok nazik ve yavaş davranmanızı öneriyoruz. Çünkü köpeğiniz bu durumdan tedirgin olursa ciddi anlamda strese girebilir. Macun ve fırçaya bir süre sonra alışacak olan köpeğiniz artık sorunsuz bir şekilde dişlerini size fırçalatacaktır. Son olarak köpeğinizin dişlerini fırçalarken tatlı bir ses tonuyla ona seslenmeli ve masaj yaparak rahatlatmalısınız. İşlem sonunda önerimiz, ödül maması vermeniz olacaktır.

Diş fırçalama süresinde yetişkin köpekler genelde rahat durmaktadır. Ancak yavru köpeklerin bu süreci bir hayli stresli geçebilir. Bu yüzden yavru köpeğinizde diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmeniz önemlidir. Diş macunu seçiminde ise insanlar için üretilen macunları kullanmanız, onların zehirlenmesine neden olur. Çünkü biz insanların kullandığı fiş macunlarında florür maddesi bulunur ve bu madde köpekler için zehirlidir.

Köpeklerin Diş ve Diş Etini Güçlendirmek için Ne Yapmalı?

Köpeğinizin diş ve diş etini güçlendirmek istiyorsanız özel olarak tasarlanan oyuncaklardan faydalanabilirsiniz. Çiğnenebilir köpek oyuncakları bu konuda ilk önerimiz olacaktır. Herhangi bir zararlı madde içermeyen bu oyuncaklar diş ve diş eti temizliği gibi ihtiyaçları da giderirken aynı zamanda diş kaşınmasına da iyi gelir. Elbette yaşanabilecek diş problemleri için düzenli olarak veteriner kontrolünü de unutmamanızda yarar var. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ