Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Ağız Ve Diş Bakımı
Yazar: - 01 Şubat 2020
466
0

Köpekler de insanlar gibi ağız ve diş bakımına ihtiyaç duymaktadırlar. Nasıl kendiniz için diş bakımı yaptırıyorsanız aynı özeni köpeğiniz için de göstermelisiniz. Köpekler ilk 6 aydan itibaren dişlerinin tamamlanması sona ermektedir. Yetişkin köpeklerde 22 adedi alt çenede 20 adedi de üst çenede olmak üzere toplam da 42 adet dişleri bulunmaktadır.

Köpeklerde Diş Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

  • Diş Fırçalama

Köpeğinizi eğer doğar doğmaz sahiplendiyseniz diş fırçalama işini o andan itibaren aşılarsanız bu konuda zorlanmazsınız. Çünkü yetişkin köpekler bu isteği reddederler, bu konuda korku ve güvensizlik yasarlar. Ama ilgilerini başka yine çeker ve daha sonra köpeğinize güven vererek bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Beslenme

 Köpeğinizin ağzının kokmasını istemiyorsanız kaliteli ve sağlıklı mama tercih etmelisiniz.

  • Oyuncaklar

Bazı köpekler dişlerini fırçalamayı reddettikleri için bunlara alternatif kelimesine yarayacak Köpeğinizin diş sağlığına faydalı oyuncaklar bulunmaktadır. Bu oyuncaklar dişlerinde tartar oluşumunu engeller. Fırçalama ve diş bakımı oyuncakları birlikte kullanıldığında diş bakımını yapmış olursunuz.

  • Muayene

Köpeğinizin dişlerini sürekli olarak kontrol etmelisiniz. Eğer Köpeğinizin dişlerinde sararma, tartar oluşumu ve dişlerinde sallanma varsa vakit kaybetmeden becerinize gidip köpeğinizi muayene ettirmelisiniz.

Ağız ve Diş Sağlığı Problemlerini Engellemek İçin

Dişlerini her gün fırçalamaya özen göstermeliyiz. Köpeğinize uygun sağlıklı gıdalar vermeliyiz. Köpeğinizin ağız ve diş sağlığına uygun çiğneme oyuncakları da diş sağlığı için önemlidir. Belli periyotlarda veteriner kontrolü yaptırmalıyız. Köpekler ağızlarıyla her işi yaparlar. Yemek yeme, oyun oynama, farklı nesneleri tutma gibi. Bu yüzden köpeklerin ağız sağlığı insanlar gibi iyi olmalıdır.

Köpeğinize uygun diş fırçası ve köpeklere uygun özel olarak üretilmiş diş macunları vardır. Bu ürünleri kullanmanızı öneririm. Ayrıca çok fazla köpek de ağız kokusu çok fazla yaygındır. Onlar insanlar gibi yediklerini sindiremedikleri için ağız sağlığına dikkat edilmediğinde çok fazla risklerle karşılaşılabilir.

Eğer insanlar köpeklerinin ağız hijyeni ile ilgilenmezse hayvanlar için çeşitli risklerle karşı karşıya kalabilirler. Köpeğin ağzındaki bakteriler kana karşılığı zaman başka hastalıklara yol açabilirler. Ki bu hastalıklar böbrek iltihabı, kan hastalıkları gibi. Köpekler bizim en yakin dostumuzdur. O yüzden onların her şeyiyle yakında ilgilenmeliyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ