Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Ağız ve Diş Sorunları ile Bakımı
Yazar: - 23 Kasım 2020
773
0

Köpeklerde ağız ve diş problemleri sık görülen problemler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda bu problemler, diğer birçok sorun veya hastalığın tetikçisi olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı ağız ve diş bakımına dikkat etmek, düzenli olarak bakımlarını yapmak ve önem vermek gerekir. Köpeğinizin ağız ve dişlerini rutin olarak kontrol etmek, dişlerini fırçalamak ve gerektiğinde özel solüsyonlar kullanmak bu bakımın temelini oluşturur.

Köpeklerde Ağız ve Diş Sorunları

Özellikle ağız ve diş bakımının yeterince yapılmadığı, düzensiz ve uygun olmayan besinler ile beslenen köpeklerde bu sorunlar daha sık görülür. Genellikle problemler plak, diş taşı ve tartar oluşumu ile başlamaktadır. Bu aşamada müdahale ve kontrol edilmediği takdirde başta çürük ve diş eti çekilmesi olmak üzere ciddi problemler ortaya çıkmaktadır.

Öncelikli olarak plak, diş taşı, tartar gibi oluşumlar görülmeye başladığında çoğunlukla ağız kokusu beraberinde gelir. Bu aşamada köpeğinizin dişlerinin bakımını yapmıyorsanız veya düzenli olarak kontrol etmiyorsanız bu sorunları görmeniz biraz güç olabilir. Bu tarz sorunlar genellikle azı dişlerde ve dişin diş eti birleştiği bölgelerde başlamaktadır. Sonrasında ise komşu dişlere ve dişin diğer bölümlerine yayılmaktadır.

Köpekler aslında çürüklere ve diğer diş problemlerine karşı oldukça dayanıklıdır. İnsanlarda yaygın olarak görülen diş problemleri köpeklerde daha az sıklıkla görülür ama bu görülmeyeceği ya da ağız ve diş bakımının aksatılacağı anlamına gelmemelidir.

Köpeklerde yaşanan ağız problemleri de genellikle diş problemleri ile bağlantılıdır. Diş eti sorunları ve ağız içi yaraların ana sebebi diş problemleri ve ağız hijyeni eksiklikleridir. Başlangıçta sadece köpeğiniz için rahatsızlık verici olsa da sonrasında yaşanan kötü ağız kokusu ve aşısı salya gibi nedenler ile size de rahatsızlık vermeye başlayacaktır.

Beslenme konusuna özellikle değinmek istedik. Beslenme ile diş problemleri direk olarak ilişkilidir. Özellikle yumuşak gıdalar ve ev yemekleri ile beslenen köpeklerde belirli bir süre sonra ağız ve diş problemleri kaçınılmaz olacaktır. Köpekler doğaları gereği kemik gibi sert ürünler tüketmeye meyillidir ve diş yapıları buna göre gelişmiştir. Kuru mamalar bir nebze serttir ama yumuşak gıdalar ciddi sorunlara neden olur. Dişlere sert yapıların sürtünmesi gerekmektedir. Bunun için kemik ve sert ödül ürünlerini kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sorunu Nasıl Anlayabilirim?

Rutin kontrollerde diş ve diş etlerinde sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Diş etleri gülguni pembe renkte, dişler ise beyaz renkte olmalıdır. Yine diş ve diş etlerinin birleşim noktalarında herhangi bir oluşum bulunmamalıdır. Köpeğinizin diş etleri kırmızı renge dönmüşse, dişleri sararmış ve diş diplerinde oluşumlar meydana gelmeye başlamışsa sorun başlıyor demektir.

Yine köpeklerde salya miktarının artması bu sorunların habercisi olabilmektedir. Diş eti problemlerinde kanamalar görülebilir. Böyle durumlarda ise salyada kan görmeniz muhtemeldir.

Biraz daha ileri aşamalarda ağız kokusu meydana gelecektir. Köpeğinize yaklaştığınızda bu kötü kokuyu fark edebilirsiniz. Bunların yanında iştahsızlık, depresyon gibi sorunlarda görülebilir.

Köpeklerde Ağız ve Diş Bakımı

Köpeklerde ağız ve diş bakımının temelini dişlerin fırçalanması oluşturur. Köpekler için özel olarak üretilmiş olan diş fırçası ve macununu kullanarak genel bakımı rahatlıkla yapabilirsiniz. Köpeklerde dişlerin fırçalanması zor gibi görünse de aslında oldukça kolay bir işlemdir. Belirtilen ölçüde macun fırçaya alınacak ve köpeğinizin dişlerine birkaç dakika boyunca sürülecektir. Sonrasında ise bir peçete ile ağız çevresini kurulamanız yeterli olacaktır.

Dişleri fırçalarken dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır. Öncelikli olarak köpekler için özel üretilmiş olan macunları kullanmanız gerekir. Kesinlikle insanlar için üretilmiş olan macunları kullanmamalısınız. Köpeğinizin büyüklüğüne göre uygun bir diş fırçası seçmelisiniz.

Dişleri ne zaman fırçalayacağınız sorusuna gelecek olursak; yetişkin köpekler çoğunlukla günde tek öğün beslenir. Bu beslenmeden birkaç saat sonra bu bakımın yapılması doğru olacaktır. Ayrıca köpeğiniz dişleri fırçalanırken rahatsızlık duyabilir ve tepki verebilir. Özellikle bu uygulamaya yeni başladıysanız bu sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz vardır. Köpeğinizin yorgun olduğu, egzersiz sonrası saatleri seçerseniz tepkisi azalacaktır.

Köpekleriniz için belirli aralıklar ile sert ödül ürünleri kullanmanızda ağız ve diş sağlığı açısından faydalı olacaktır. Pres kemikler veya normal kemikler bu amaçla kullanabileceğiniz en etkili ürünlerdir. Köpeğiniz bazen saatlerce bu ürünler ile vakit geçirmektedir. Bu süreçte bu ürünler diş yüzeylerine sürtünür ve yüzeylerde oluşan mikro partiküllerin uzaklaştırılmasını sağlar. Bu sayede tartar ve plak gibi sorun riskleri daha minimum seviyelerde görülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ