Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Ağız Yaralanmaları ve Romatizma
Yazar: - 01 Mart 2020
635
0

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerinde ağızlarında onları rahatsız edecek şekilde yaralanmalar görülebilir. Köpeklerde, ağız içi yaralanmalarının en büyük nedeni ağız ve diş sağlığına önem verilmemesidir. Köpek sahiplerinin, köpeklerinin ağız ve diş sağlığına dikkat etmeleri gerekmektedir. Köpeğin ağız sağlığını etkileyen diğer bir faktör ise beslenme alışkanlıklarıdır. Köpeklerin ağız içi yapısı insanlarınkinden farklıdır. Köpeklerde sindirim ağızda başlar. Köpeklerin dişleri yiyecekleri parçalamanın yanında onları mekanik olarak da sindirmeye yardımcı olur. Bu gibi nedenlerden dolayı köpeklerin ağız ve diş sağlığına dikkat edilerek gerekli uygulamalar yapılmalıdır. Aksi durumda ağız içi yaralanmaları gibi olumsuz sağlık sıkıntıları ortaya çıkabilir.

Köpeklerin Yalaması Zararlı mı?

İnsanlar şüphesiz köpekleri her zaman kendilerine en iyi arkadaş olarak seçmiştir. Yapılan araştırmalar, insanların köpekler olan iletişimleri ve dostlukları; köpek sahiplerinde olası kaygı, stres, depresyon gibi olumsuz durumlara karşı psikolojik olarak iyi geldiği kanıtlanmıştır. Fakat köpek ile kurulan bu sevgi bağının, bazı sınırları olması gerekmektedir. Köpeğinizin temizliğinden ne kadar emin olursanız olun köpeğinizin sizi yanlamasına izin vermeyin. Çünkü köpeğinizin dışarıda diğer hayvanlarla iletişimi sonucundan kaptığı bazı hastalıklar olabilir. Ayrıca köpeğinizde sizin görmediğiniz ağız içi yaralanmaları olabilir. Bu gibi hastalıkların size ve ailenize bulaşmaması için köpeğinizin sizi yalamasına izin vermemelisiniz. Köpeğin ağzında ağız içi yaralarını fark ettiğiniz anda köpeği bir veteriner hekim kontrolünden geçirmelisiniz.

Köpeklerde Ağız Yaralanmalarının Nedenleri?

Köpeklerde ağız yaralanmalarının birçok nedeni bulunabilir. Ağız içi yaralanmalarına, kesici ve delici cisimler zarar verebilmektedir. Bunun yanında çeşitli kimyasal maddeler, asitler, köpeğin ağız içinde yaralar oluşturabilir. Köpeklerde ağız içi yaralanmalarına neden olan diğer bir neden ise virüslerdir. Ayrıca köpeklerde ağız içerisindeki tümörler ve kitlelerde yara oluşumuna neden olabilir. Köpeklerde bunlara benzer birçok nedenden dolayı ağızda yaralanmalar görülebilir. Bu yaralanmaların belirtileri olarak iştahsızlık, salya miktarında artış, ağız kokusu, lenf yumruları da büyümeye,  gözle görülebilecek kızarıklıklar gibi belirtiler görülebilir. Köpeğinizde buna benzer belirtiler görüldüğünde bir veteriner hekimden yardım alarak gerekli tedavilerin başlatılması için adım atılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ