Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Alerjik Bronşit
Yazar: - 01 Mart 2020
796
0

Köpeklerde görülen hastalıklardan biri olan alerjik bronşit insanlardaki astım hastalığına benzer. Bu hastalık hayvanın akciğerlerinin kronik olarak iltihaplanması demektir. Bu hastalıkla beraber hayvanda atak oluşunda nefes almada güçlükler yaşanır. Bu da solunum sıkıntısı demektir. Öksürük ve hırıltılı nefes alıp vermeler artık hayatında tehdit edici bir durum haline almaya başlayacaktır. Kesinlikle veteriner değerlendirilmesi gereklidir.

Alerjik Bronşit Belirtileri Nelerdir?

Alerjik bronşit belirtileri öksürme ve hırıltılar, kalıcı öksürükler, hızlı nefes alıp verme, öğürmeler, nefes darlıkları, halsizlik ve uyuşukluk durumlarıdır. Alerjik bronşit oluşumu solunan herhangi bir maddeye karşı bağışıklık sistemini uyarması ile oluşur. Bunlar bazı yiyecekler, polenler, küfler, tuvalet kumu tozu, parazitler sebebi ile olabilir.

Köpeklerde yaşanan alerjik bronşit sorunları kalp kurdu, solunumda oluşan parazitler, kalp yetmezliği ve tümör gibi nedenlerden de mümkündür. Bu hastalık ortaya çıktığında köpekte bağışıklık sisteminde bir salınma olduğundan bu durum iltihaplanma ve şişmelere neden  olur.

Alerjik Bronşit Tedavisi

Alerjik bronşit tedavisi için çeşitli yöntemler vardır. Etkili terapiler, solunum yollarının açılması, bağışıklık sistemini güçlendirici ilaçlar kullanılması gibi. Bu hastalık köpekte bronşlarında iltihaplanmaya neden olduğundan nefes almalar zamanla zorlaşarak artar, hırıltıya dönüşür ve nefes darlıkları oluşur.

Köpeklerde de insanlarda olduğu gibi solunum yolları hastalıkları ile sık sık karşılaşılır. Bunlardan biri olan alerjik bronşit herhangi bir alerjen maddeye karşı ortaya çıkabilir. Köpek çoğunlukla soluyarak bunu içine çeker. Alerjik bronşitler tekrarlarsa kronik bronşite dönme riski de mevcuttur. Bu yüzden teşhisi ve tedavisi en önemli aşamalardır.

Alerjik Bronşit Nedenleri

Köpekler aslında bir evin çocukları gibidir. Çocuk yanında sigara içmemeye ne kadar özen gösteriliyorsa aynı özen köpekler yanında da olmalıdır. Sigara alerjik bronşiti tetikleyen nedenlerden en önemlisidir. Deodorant ve spreyler de alerjik bronşit sebebidir. Belirtiler ile karşı karşıya kalındığı zaman mutlaka bir veteriner hekim ile bağlantıya geçilmesi köpeğin sağlığı için çok önemlidir.

Köpeklerde alerjik bronşit çok karşılaşılan bir hastalıktır. Bu nedenlerle de farklı etkenlerle şekillenebilmektedir. Üst solunum yollarında ortaya çıkan bu hastalık enfeksiyonların  oluşumu demektir. Her yaş ve her ırkta ki köpeklerde görülebilir. Genç köpeklerde ve 8 yaşından büyük köpeklerde görülme riski daha fazladır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ