Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Anal Kese Problemleri
Yazar: - 05 Mart 2020
982
0

Köpeklerde anal keseler anüsün iki tarafında yer alan salgı bezleridir. Bu bezler, hem dışkılamayı rahatlatmak hem de dışkıya koku vermek amacıyla salgı görevi yapmak için anüsün her iki yanında ve hemen altında yerleşmiş durumdadır. Köpeklerin anal keselerinde pek çok sebebe bağlı olarak sorunlar meydana gelebilir. Tıkanıklık ve yangı köpeklerin anal keslerinde en çok rastlanan problemlerdir. Her iki problem de köpeğe yeterince sıkıntı verir.

Köpeklerde Anal Kese Tıkanıklığı Nedir?

Anal keselerde tıkanıklığa yol açan sebepler arasında çevre dokularda oluşan tümörlerin yaptığı baskı, koyu kıvamlı salgı, kanal daralması ve sindirilememiş büyük gıda parçaları sayılabilir. Anal keselerdeki tıkanıklıkların çözüme kavuşturulmaması yangı ya da apse gibi rahatsızların önünü açacaktır. Anal kese tıkanıklığı oluştuğunu köpeğin anüs çevresini yalamasından, kaşıma istediğinden ve de huzursuzlaşmasından anlamak mümkündür. Bunun yanında tıkanıklık olduğunu gösteren en önemli belirti, köpeğin kızak hareketi yapmaya başlamasıdır. Kızak hareketi, köpeğin kalçasını yere koyup sürterek hareket etmesidir. Köpeğin kızak hareketini sıklıkla tekrar etmesi anüste ve çevresinde yaraların oluşmasına sebep olur. Anal kese problemleri köpeğin dışkı yapma isteğini azaltacağından kabızlık yaşamasına da sebep olabilir.,

Köpeklerde Anal Kese Yangısı Nedir?

Zamanında tedavi edilmeyen anal kese tıkanıklıkları ve başka sebeplerden dolayı anal keselerde yangı ve apseler oluşabilir. Streptococcus fecalis, Escherechia coli, Clostridium welchii ve Staphilococcus gibi bakteri türleri genelde anal kese yangılarının sebepleri arasında başı çeker.

Anal kese yangıları belirtileri anal kese tıkanıklık belirtileri ile benzeşir. Kaşıntı, anüsü yere sürtme, anüsü yalama gibi. İlerleyen safhalarda anüs çevresinde kızarıklık ve yaralar oluşmaya başlar. Kabızlık problemi de beraberinde gelir.

Tanı ve Tedavi

Köpeğin kızak hareketine başlaması anal kesede bir problemin olduğunun en belirgin göstergesidir. Bunun yanı sıra veteriner hekimin yapacağı muayene kesin bir sonuca ulaşılmasını sağlar. Tedavi uygulanırken anal kesenin bir şekilde boşaltılması şarttır. Ayrıca hastalığa sebep olan şeyin ortaya çıkarılarak tedavi edilmesi tekrarlamaması açısından elzemdir.

Anal kese problemleri tüm köpek ırkları arasında rastlanabilen çok yaygın problemler arasında yer alır. Önemli olan belirtileri gözden kaçırmayıp bir an önce tedavi yoluna başvurmaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ