Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Anöstrüs Problemi
Yazar: - 05 Mart 2020
1.059
0

Anöstrüs bir çeşit yumurta etkinliği olmaması problemidir. Yani üreme etkinliğinin yok olması sorunudur. İki üreme dönemi arasında boşluk olması ya da uzun bir süre yumurtlama ve üreme etkinliği açısından bazı hayvanların inaktif olması olarak da adlandırılabilir. Hayvanların pek çoğunun dişilerinde insanlarda görülmeyen ve üreme için daha çok hazır olunan ve hormonların etkisiyle cinsel eğilimlerin arttığı bir dönem vardır. Buna da östrus denir. İşte dişi köpeklerde östrus dönemi yaklaşık 7 aydır. Bu süre 5 ve 12 arası bir sürede değişiyor. Eğer iki östrus dönemi arasındaki süre 9 ayı geçerse, bir dişi köpek için Anöstrüs sorunundan bahsedebiliriz.

Anöstrus Neden Olur?

Aslında üremeye dair bu inaktif dönemin olması köpeklerin yaşı ile de ilgilidir. Eğer bir dişi köpek 8 yaşından daha ileri bir yaştaysa anöstrus dönemi 10 ya da 12 aya kadar uzayabilir. Ama köpeğiniz 2 yaşından büyük ve 6 yaşından küçükse bu sürenin uzaması bir probleme işaret eder. Anöstrus sorunu genelde köpeklerin doğumdan itibaren getirdikleri bir sorun olabilir. Hipofiz ve hipotalamus arasındaki işlevlerden kaynaklı bir sorun anöstrusa neden olur. Ama doğuştan değilse obezite, kaşeksi ve hipotirodizm gibi sorunlar da anöstrusa yol açabilir.

Anöstrus Nasıl Anlaşılır?

Öztrus dönemine giren bir dişi köpek bu dönemle ilgili bir belirti göstermiyorsa bu sorun yaşanıyor demektir. Yani davranışsal olarak köpeklerin üreme dönemi belirtileri göstermiyorsa anöstrus olabilir. Memeleri ve vulvası gelişmemiş ve herhangi bir ovulasyon belirtisi yoksa tiroidi normal seyirde olsa da, progesteron ve plazma düzeyleri bazal seviyede ise bir dişi köpek anöstrus sorunu yaşıyor demektir. Sorunu çözmek için bir dişi ve erkek köpek belirli bir süre boyunca aynı ortamda bulundurulabilir. Üreme fonksiyonlarının yeniden aktif hale gelmesi için hormonal bir tedavi uygulanır. Hormonal tedavinin amacı östrus döneminin uyarılarak yeniden canlandırılmasıdır. Östrusların arasındaki sürenin kısaltılması ve de iki östurs dönemi arasındaki sürenin çok uzamaması için bu tedavi yapılır. Bu şekilde anöstrus dönemine giren bir dişi köpeğin tedavi edilmesi amaçlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ