Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Aşırı Salyanın Nedenleri
Yazar: - 05 Mart 2020
1.147
0

Köpekler, türlerine göre az veya çok fazla salya salgılar. Fakat bazı nedenlerden dolayı bu salya miktarı artabilir. Bu salya artışları bazen rahatsız edici olabilir. Tükürük ve salya artışının nedenlerini iki şekilde ele alabiliriz. Tükürük ve salya artışını nedenleri olarak nemli hava, yemek kokusu, sıcak gibi durumlar etkileyebilir. Bu sebeplerden dolayı görülen salya artışı normaldir. Ancak salya normalden fazla sürerse bunun altında sağlıkla ilgili bazı sorunlar olabilir. Bu sorunlar şunlardır:

  • Ağız içinde oluşan yaralar
  • Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları
  • Dilde oluşan yaralanmalar
  • Alerji ve zehirlenmeler
  • Sindirim ve solunum hastalıkları
  • Ağızda veya boğazda yabancı cisim bulunması
  • Böcek ısırıkları gibi birçok nedeni bulunur.

Köpeklerde Salyaya Dikkat!

Köpek sahiplerinin, köpeklere dikkat ederek akıttıkları salya üretiminin sürecini gözlemesi gerekmektedir. Salya üretiminin ne zamandan beri var olduğunu takip etmelidir. Uzun süreli salya üretiminde veteriner hekime başvurulmalıdır. Köpeğin hangi dönemlerde salya ürettiğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Sadece üretimi ile birlikte köpekte davranış bozuklukları, mama yeme isteksizliği, halsizlik, kusma gibi sorunlarda ortaya çıkabilir. Ayrıca köpeklerde görülen halsizlik ve mutsuzluğun sebebi salya üretimi olabilir.

 Salya Üretiminin Tedavisi

Salya tedavisinde uygulanan tedavi, salya nedenine göre değişiklik gösterebilir. Bazı köpek türlerinde aşırı salya üretimi olabilir. Salya üretimi ağzın anatomik yapısına, genetik yapıya veya karaciğerde görülen bir bozukluğa bağlı olarak ortaya çıkabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus anormal salya üretimidir. Köpek sahiplerinin bu gibi durumlarda hemen bir veteriner hekime başvurmaları gerekmektedir. Veteriner hekimin salya üretiminin altında yatan nedeni belirlemesi ile birlikte verdiği tedavi ve ilaçlar programa uygun uygulanmalıdır. Aksi takdirde köpeğinizde istenmeyen sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

 Köpek Salyasından İnsanlara Hastalık Bulaşır mı?

Köpek salyaları, normal şartlar altında antibakteriyeldir. Fakat bazı durumlarda içerisinde bakteriler bulunabilir. Bazı durumlarda köpeğinizin bıraktığı salyalar, insanlara bakteri bulaşmasına neden olabilir. Ayrıca köpek salyası içerisinde bulunan 12 farklı madde de herhangi birine alerji durumunuz olabilir. Köpeğinizin sizi yalaması ile salya içerisindeki maddelerin herhangi biri sizi alerji yapabilir. Halk arasında yanlış olarak bilinen köpek salyasının kuduz yapacağı doğru bir bilgi değildir. Ağzından salya akmayan köpeklerde kuduz görülebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ