Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Aspirasyon Pnömonisi
Yazar: - 05 Mart 2020
804
0

Aspirasyon Pnömonisi (akciğer dokusunun iltihaplanması), köpeklerin içtikleri sıvıların, yedikleri gıdaların parçacıklarının ve orofarinksten gelen bakterilerin zamanla akciğere ulaşması neticesinde oluşur. Bu iltihaplanma kronik ya da akut olarak kendisini gösterebilmektedir. İçilen sıvılar ya da gıda parçacıkları farklı nedenlerle solunum sistemini etkilemektedir ancak Aspirasyon Pnömonisi genellikle midedeki asidik içeriğin ve midedeki gıdaların solunum sistemine yerleşmesiyle oluşmaktadır. Larinks ve Farinks olarak isimlendirilen organlar yemek borusu ve solunum sisteminin kendisine özgü bir şekilde çalışmasını sağlar.

Farinks ve larinks denilen organlar; uzun süre yatma, anestezi, kronik reflü, ve Nöromuskuler hastalıklar gibi ve daha birçok hastalık nedeniyle işlevlerini tam olarak yerine getirememektedirler. Aspirasyon pnömonisinde en çok karşılaşılan komplikasyonların başında, enfeksiyon gelmektedir. Enfeksiyona genellikle aspire edilen maddenin miktarı, pH’ı ve toksik olup olmaması gibi durumlar sebebiyet vermektedir. Bazen de yutulan yabancı cisimler akciğer ulaşarak, akciğer dokusunda hasarlara sebep olmakta ve enfeksiyonun oluşmasını neden olabilmektedir.

Köpeklerde Aspirasyon Pnömonisinin Teşhisi ve Tedavisi

Veteriner hekim tarafından yapılan muayene sonucunda ve klinik bulgularda akciğerde problem olduğu ortaya çıkar. Akciğer muayenesi yapıldığında hırıltılı ses duyulur. Bu problem belirgin olarak çekilecek röntgenden de tespit edilir. Zaman kaybedilmeden veteriner hekim çeşitli tedavi yöntemleri uygulayarak tedaviye başlar. Köpeğin nefes alış verişini düzenlemek için oksijen verebilir ya da entübasyon yapılabilir. Hastalığın durumuna ve şiddetine göre akciğer rahatsızlığını giderici takviye ilaç verir, destekleyici tedavi yöntemlerini uygular. Köpeklerin genel olarak sağlık durumlarına ilişkin periyodik olarak veteriner kontrolünden geçirmek, gerekli muayenelerin yapılması olası hastalıkların önüne geçmede yapılması gereken en önemli hususlardır.

Köpeklerde Aspirasyon Pnömonisinin Belirtileri

Akciğerinde Aspirasyon Pnömonisi başlayan köpeklede tipik olarak şu belirtiler görülür:

  • Kusma, öksürme olur ve artar, ateş görülür, letarji, egzersiz intoleransı görülür.
  • Sedasyon ve son anestezi belirgin bir şekilde görülür.
  • Aspirasyonu neden olan diğer bulgular,
  • Nörolojik sorunlar
  • Nefes alış-verişte zorluk, ıslak veya gürültülü solunum, solunum hızında artış, ağzı açık şekilde nefes
  • Hızlı zayıflama, diş etlerinin mavi renge bürünmesi gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ