Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Beslenme İncelikleri
Yazar: - 05 Mart 2020
738
0

Köpekler insanların en sevdiği canlı türlerinin başında gelir. Çok iyi arkadaş olmaları ve insanlar ile sağlam bağ kurmaları köpekleri biz insanların gözünde bir kat daha yukarı çıkarmaktadır. Bu nedenlerden her insan köpek beslemek ve hayatında en az bir dönem, köpek sahiplenmiş olmak ister.

Fakat köpekler, hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan insanlardan oldukça farklıdır. Yaşadıkları ortamdan, yedikleri yemekten, etrafında dönen konulardan kolayca etkilenebilirler. Örneğin köpekler, etrafındaki insanlara kolayca alışır ve bağ kurar. Bu nedenle köpekler her gün farklı yerlerde, farklı insanlar görmek istemezler ve sokakta dahi olsa, hep aynı muhitte takılmayı tercih ederler. Aynı şey köpeklerde, yemek yeme durumu için de geçerlidir.

Köpekler Ne İle Beslenmeli?

Köpeklerin beslenme düzeni insanlardan oldukça farklıdır. Buna rağmen köpekler de insanlar gibi, karbonhidrat yağ ve proteine ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda gelişimlerinin sağlıklı olması ve hastalıklara karşı daha dirençli olabilmeleri için vitaminlere de ihtiyaçları vardır.

Köpeklerin günde ortalama 5 gram kadar proteine ihtiyaç duyar. 2 gram kadar yağ ve 15 gram kadar da karbonhidratı vücutlarında depolamaları, sağlıklı olmaları açısından önemlidir. Bu besin değerlerini barındıran köpek mamaları tercih edilmelidir.

Köpeklere Mama Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Köpekler yemek yeme konusunda biraz heyecanlı canlılardır. İnsanlar gibi yemek ayırt etmezler. Karşısındaki besini koklar ve yemek olduğunu anlayınca yer ve mümkün olduğunca çok doymaya çalışırlar. Bu nedenle köpeklerin yiyeceği besin, sahipleri tarafından özenle seçilmelidir.

Kedi ve köpeklerin genellikle kuru mama ile beslenmesi tavsiye edilmektedir. Metabolizmaları açısından kuru mama evcil hayvanlar için önemlidir. Sürekli olarak yaş mama verilmesi köpeklerin bağırsaklarında bakteri oluşmasına sebep olur. Ayrıca bağırsak hareketlerinin hızlanmasına ve ishal gibi rahatsızlıklara sebebiyet verir. Bu nedenle köpekler için kuru mama idealdir.

Fakat her kuru mama her çeşit köpeğe uygun değildir. Köpeklerin yavru ve yetişkin olmasına, uzun ya da kısa tüylü olmasına, kısırlaştırılmış ya da kısırlaştırılmamış olmasına göre üretilmiş birçok mama çeşidi vardır. Ayrıca mamalar köpeklerin sahip oldukları rahatsızlıklara göre de çeşitlendirilmektedir. Köpek sahiplerinin köpeklerini çok iyi tanıyıp, onlar için en uygun mamaları seçmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ