Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Beyin Tümörleri
Yazar: - 02 Mart 2020
785
0

Tümör; bazı nedenlerden dolayı hücrelerin çoğalmasında, büyümesinde ve şekillenmesinde anormal durumlar görülmesi olarak nitelendirilir. Köpeklerde beyin tümörü iki şekilde görülür. Köpeklerdeki beyin tümörleri birincil veya ikincil olarak tanımlanır. Köpeklerdeki beyin tümörleri beyni ve çevresindeki zarları olumsuz olarak etkilemektedir. Birincil beyin tümörü olarak nitelendirilen tümör, köpeğin beyninden kaynaklanan bir tümördür. İkinci beyin tümörü ise köpeğim vücudundaki herhangi bir yerinden beyne yayılan bir tümör olarak nitelendirilmektedir. Köpeklerde beyin tümörleri genellikle 4-5 yaşından sonra görülür.

Köpeklerdeki Beyin Tümörünün Nedenleri

Köpeklerdeki beyin tümörünün birçok nedeni bulunabilir. Birçok neden tümörü tetikleyici ve hızlandırıcı olabilir. Tümöre kendini yenilemeyen hücreler neden olmaktadır. Bu yenilenmenin oluşmamasına bazı dış etkenler neden olabilir. Tümörün oluşmasını rol oynayan etkenler arasında, beslenme, kimyasal maddeler, çevre ve radyasyon ışınları gibi faktörler sayılabilir. Bazı uzmanların görüşü ise bu gibi tümörlerin kalıtsal olduğu şeklindedir.

Köpeklerde Beyin Tümörü Belirtileri

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de beyin tümörünün bazı belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler arasında nöbetler, bilinç kayıpları ve koma halleri görülebilir. Ayrıca tümör kendini davranış bozuklukları ve saldırganlıkla da gösterebilir. Bunun yanında görme bozuklukları, halsizlik ve uyuşukluk da tümör belirtileri arasındadır. Köpeğinizde bu gibi durumların görülmesi halinde hemen bir veteriner hekimle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Köpeklerde Beyin Tümöründe Tanı ve Tedavi

Köpeklerde görülen bazı fiziksel ve sinirsel belirtiler beyin tümörünü şüphesi oluşturmaktadır. Bu gibi durumlarda kesin teşhis için biyopsi veya tıbbi görüntüleme sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Tümörün tam olarak tespit edilebilmesi için CT veya MR yönteminin kullanılması gerekmektedir. Biyopsi ile de tümör türü belirlenebilir. Köpeklerdeki beyin tümörlerinde uygulanacak tedavi radyoterapi, kemoterapi veya cerrahi müdahale yöntemleri kullanılabilir. Cerrahi müdahaleler tümörün tamamen veya bir kısmının vücuttan uzaklaştırılması için yapılır. Radyoterapi ve kemoterapi ise genellikle tümörü küçültmek için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tümörün tedavisini etkileyen faktörler arasında tümörün tipi, büyüklüğü ve hastanın yaşı gibi etkenler bulunmaktadır. Köpeğinizin kanser gibi ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmaması için düzenli veteriner hekimi tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ