Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Böbrek Yetmezliği
Yazar: - 14 Temmuz 2022
316
0

Köpeklerde böbrek yetmezliği, köpeğin zehre maruz kalması nedeniyle olur. Ev temizleyicileri, kimyasallar veya köpekler için zararlı nitelikler taşıyan besinler tüketilmesi köpeklerin böbrek sağlığını olumsuz bir yönde etkiler. Sorunların idrar yollarının tıkanmasından kaynaklanması da mümkündür. Şiddetli dehidrasyon, yüksek sıcaklıklar, yılan ısırığı ve bakteriyel enfeksiyon da köpeklerde akut böbrek yetmezliği için önemli risk faktörleridir. Zamanında ve etkili tedavi gerçekleştirilmediğinde; Akut hastalık, artan böbrek hasarı nedeniyle kronikleşebilir.

Köpeklerde böbrek yetmezliği ile böbrekler sağlıklı kalmak için ihtiyaç duydukları işlevleri artık tam anlamı ile gerçekleştirememeye başlar. Köpeklerde böbrek hastalığı, genel sağlığı tehdit edebilecek bir hastalık olarak kabul edilir, hastalık belirtileri olabildiğince yakından izlenmeli ve veteriner hekimlerle konsültasyon vakit kaybetmeden yapılmalıdır. Köpeklerde böbrek yetmezliği çeşitli problemlere bağlı olarak gözlemlenebilir ve akut veya kronik olabilir.

Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Neden Olur?

Köpeklerde böbrek yetmezliği, yaşlı köpeklerde sık görülen bir hastalıktır ve kesin nedeni belirlemek zordur. Ne yazık ki, kronik böbrek hastalığının erken belirtilerini tanımak kolay değildir. 

Diş hastalığı, kronik böbrek yetmezliğinin en yaygın nedenlerinden biridir. Bir köpeğin ağız bakımı ihmal edildiğinde, bakteriler dişlerde birikir ve yiyecekler yoluyla sindirim sistemine gider. Bir köpeğin böbreklerinin işlevi atıkları filtrelemek olduğundan, bakterilerin sistemlerine girmesi zamanla böbrek işlevlerine zarar vererek böbreğin işlevini tamamen kaybetmesine neden olur.

Köpekler yaşlandıkça böbrek hücreleri parçalanmaya başlar. Bu durum böbrek fonksiyonunu olumsuz bir anlamda etkileyerek köpeklerde böbrek yetmezliğine yol açar. Böbreğin mikroyapısal birimlerine nefron denir. Sağlıklı genç köpeklerin binlerce nefronu vardır. Köpekler yaşlandıkça ve böbrekleri hasar gördükçe nefronların bir kısmı ölür ve depolanan nefronlar çalışmaya başlar. Yedek nefron kalmadığında ve böbrekler hasar görmeye devam ettiğinde, köpeklerde kronik böbrek hastalığı kaçınılmaz bir hale gelir.

Konjenital hastalık: Köpeklerde anormal büyümenin böbrek hastalığına yol açabileceği bilinmektedir. Bakteriyel Enfeksiyonlar: İçme suyu veya yutulan yiyecekler yoluyla bulaşan bakteriler köpeklerde enfeksiyonlara neden olabilir. Böbrek hücreleri bakteriyel enfeksiyonlardan olumsuz etkiler görebilir.

Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde böbrek yetmezliği durumu söz konusu olduğunda bazı semptomlar gözlemlenir; 

  • Şiddetli kilo kaybı,
  • Kusma, 
  • Soluk diş etleri, 
  • Ağız kokusu, 
  • İştah azalması, 
  • Su alımında artış veya azalma, 
  • İdrara çıkma, 
  • Ağız ve ağız çevresinde yaralar, 
  • İdrarda kan,
  • Yorgunluk. 

 

Ayrıca köpeklerde kronik böbrek hastalığının az rastlanan ancak olası semptomlarının olduğu da bilinmektedir. Köpeklerde böbrek yetmezliğine bağlı olarak; yüksek tansiyona bağlı ani görme kaybı, mide kanamasına bağlı cildin bazı bölgelerinde morarma durumları da oluşabilmektedir.

Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Köpeklerde böbrek yetmezliği tedavisinin uygulanma aşamasında ilk olarak böbrek yetmezliğine neden olan faktörler belirlenir. Tıpkı diğer sağlık koşullarında olduğu gibi böbrek yetmezliği tedavisinde de köpeğin genel sağlık yapısı titiz bir şekilde veteriner hekim tarafından kontrol edilir. Bu tedavi klinik bir bakım gerektirebilir. 

Köpeklerde böbrek yetmezliği tedavisi genellikle hastalığın ilerlemesini yavaşlatmayı ve köpeğin yaşam kalitesini artırmayı amaçlar. Ne yazık ki, kronik böbrek hastalığı olan köpekler için kesin bir tedavi yoktur. Bulantı, dehidrasyon, kan basıncındaki değişiklikler ve köpeklerin ilaç ve diyet değişiklikleriyle yaşayabileceği diğer semptomları yönetmek için adımlar atılır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ