Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Burun Akıntısı Nedenleri ve Tedavisi
Yazar: - 02 Mart 2020
879
0

Köpeklerde burun akıntısı, bazen basit nedenlerden dolayı görünse de bazen ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkan burun akıntısını sebebi ne olursa olsun araştırılmalı ve önleminin alınması gerekmektedir. Köpeğinizde burun akıntısı gibi bir sıkıntı oluştuğunda derhal veteriner hekimle iletişime geçmelisiniz. Köpeklerde burun akıntıları bazen uzun süreli devam ederken, bazen de kısa sürede kesilmektedir. Bu nedenle köpeğinizi sürekli takip etmelisiniz. Köpeklerdeki burun akıntısını, geç kalmadan sebebi araştırılmalı ve gerekli durumlarda tedavi ettirilmelidir.

Köpeklerde Burun Akıntısının Nedenleri

Köpeklerde burun akıntısının birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler arasında insanlarda olduğu gibi üşütme ve soğuk algınlığı olabilir. Genellikle kış aylarında meydana gelen burun akıntıları, çoğu zaman geçici olmaktadır. Kış aylarında köpeklerinizi mümkün olduğunca dışarıya çıkarmamalısınız. Köpeklerde burun akıntısının diğer bir nedeni alerji olabilir. Köpeğinizin kimyasal ürünlere, parfümlere, deterjanlara, toz ve bazı yiyeceklere karşı alerjisi olabilir. Bu alerji sonrasında burunda akıntılar meydana gelebilir. Alerji kaynaklı burun akıntısının yanında öksürük, hapşırık gibi belirtilerde görülür. Alerji kaynaklı burun akıntıları, bazen geçici olsa da bazı durumlarda veteriner hekime götürülüp alerjinin nedeninin bulunması gerekmektedir.

Köpeklerde burun akıntısını nedenleri arasında, yabancı cisimlerin burunda oluşturduğu tıkanıklık olabilir. Köpeklerde burun akıntısının nedenleri arasında üst solunum yolları enfeksiyonları gelmektedir. Enfeksiyonla ortaya çıkan burun akıntılarında, hemen veteriner hekimle iletişime geçilmesi gerekmektedir. Enfeksiyon bazen akciğer, gırtlak, soluk borusu gibi bölgelerde sorunlara yol açabilir. Köpeklerde oluşan burun akıntısının diğer bir nedeni tümörler ve kitleler olabilir. Burun akıntısı bunlara benzer birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda hemen veteriner hekime başvurulması gerekmektedir.

Köpeklerde Görülen Burun Akıntısında Ne Yapılmalı?

Köpeklerde görülen burun akıntısı bazen geçici olsa da bazen ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle köpeğinizi sürekli kontrol etmeli ve burun akıntısı görüldüğünde derhal veteriner hekimi başvuru yapmanız gerekmektedir. Veteriner hekimin uyguladığı tedavi ve ilaçlar aynen yapılmalıdır. Aksi takdirde burun akıntısı ciddi hastalıklara sebep olabilir. Birçok kişi bu burun akıntısı önemsememekte ve bazı hastalıkların tedavisinde geç kalmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ