Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Burun Kanaması Ve Nedenleri
Yazar: - 05 Mart 2020
566
0

Köpeklerde burun kanamaları görülebilecek sorunlardan biri olup; bazen hafif bir sızıntı bazen de şiddetli olabilmektedir. Hafif olanları kısa sürelidir ve kendi kendine geçer ancak şiddetli olanlar mutlaka müdahale edilmesi gerekendir. Burun kanaması nedenleri olarak akla ilk gelen travmalardır. Bir yere çarpma, düşme, burun kısmına alınan bir darbe bunlardan bazılarıdır. Buruna yabancı bir cisim kaçması da kanama sebebidir. Özellikle ot, diken gibi şeyler köpekte burun kanamasına neden olur.
Çok sıcak hava burun kanaması nedenidir. Kılcal damarların çatlaması ile birlikte burun kanamaları görülür. Üst solunum yolları hastalıkları, tümörler, akciğer ile ilgili problemler, pıhtılaşma problemleri, parazitler, alerjik durumlar da kanama nedenleridir.

Burun Kanamalarında Tedavi

Burun kanamaları mutlaka ciddiye alınmalıdır. Hafif ya da şiddetli sebebi araştırılmalıdır. Sızıntı tarzında olanlar  geçici gibi nitelendirilse de bir belirti olabileceğinden veteriner kontrolü her zaman gerekli olandır. Köpek kanama esnasında sabit tutulmalı ve tampon uygulanmalıdır. Bu ön uygulama sonrası veteriner kontrolü şarttır.

Bir köpekte burun kanamasının teşhisi için bir analiz yapılır. Bu analizden alınan cevaba göre de hayvanda kansızlık testi ölçülür ve tedavisine başlanılır. Eğer kansızlık tespit edilirse kan nakline ihtiyaç olabilir. Kanama sebebi belirlendikten sonra mesela bir tümör kaynaklı ise tedavi başka bir aşamaya kayar.

Köpeklerde Burun Kanaması Neden Olur?

Köpeklerde burun kanamaları trafik kazaları, yüksek bir yerden düşme, tekme yeme ya da burun kemiğinin kırılması gibi nedenlerle de olabilir. Ya da var olan bir kan hastalığı, tümör, tansiyon, alerjiler, parazitler nedenleri ile de sık yaşanmaktadır. Köpeklerde burun kanaması hayati tehlikelere de neden olacağı gibi; eğer her iki burun deliğinden de kan akıyorsa hayvanın akciğerlerinde kanama olduğu bilinmelidir. Kanama her şekilde bir veteriner hekim doğrultusunda tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Bütün bunlar nazarında köpeklerde burun kanaması nadir görülen bir durum olmakla beraber farklı farklı nedenlerle de yaşanabilmektedir. Bazen endişelenmek gereksiz olabileceği gibi bazen de önemli sebeplerden kaynaklıdır. Bu noktada böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında hayvanı da ürkütmeden onu daha fazla strese sokmadan hemen bir veteriner hekim kontrolü yapılması gereken ilk yardım olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ