Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Burun Kanaması
Yazar: - 02 Mart 2020
618
0

Köpeklerde burun kanamaları nadir görülse de aslında hemen her zaman  yaşanabilecek sorunlardan biridir. Bazen hafif bazen de şiddetli olabilir. Hafif olanlar  genellikle basit kanamalardır ve kendiliğinden geçer. Fakat şiddetli olanlar mutlaka kontrol ettirilmelidir. Köpeklerde burun kanaması mantar nedeniyle de oluşabilir. Bu sebeple de köpek ameliyat edilir ya da ilaçla tedaviye başlanır. Mutlaka veteriner kontrolünde ilaçlar verilmelidir.

Burun Kanaması Nedenleri

Burun kanamaları genel olarak travma sebebi iledir. Bir yere çarpma, düşme ya da sert bir darbe alması halinde oluşabilir. Aynı zamanda burun içine yabancı bir cisim kaçarsa bu da kanama sebebidir. Sıcak burun kanaması için de bir faktördür. Çünkü bu kılcal damarların çatlamasının sebebidir. Üst solunum yolu enfeksiyonları da burun kanamalarına nedendir.

Köpeklerde Burun Kanaması Tedavisi

Burun kanaması mutlaka dikkate alınması gereken bir durumdur. Köpeğin kontrolden geçmesi şarttır. Kanama durumunda köpek sabit tutulmalı ve tampon uygulanmalıdır. Gerekli testler yapılıp tedavi aşamasına geçilmelidir. Muayene esnasında burnunda kanamadan dolayı hasar olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kansızlık testi mutlaka yapılmalıdır. Çünkü kan nakline ihtiyaç olabilir. Fakat kanama sebebi tümörse ciddi bir tedavi görmesi gereklidir.

Köpeklerde burun kanamaları çeşitli sebeplerle sıkça yaşanır. Burun içi kanamaların damar açısından önem taşıdığından mutlaka sebebi araştırılmalıdır. Burun mukozası son derece hassastır bu nedenle de çok çabuk kanama olur. Özellikle yavru köpeklerde sıkça görülen köpek gençliği hastalığı nedeniyle burun kanaması yaşanır. Eğer vücutta parazit varsa burun boşluğunda da var olduğu şüphesi hep olmalıdır.

Köpeklerin Burun Kanaması Ciddi Midir?

Köpeklerde burun kanamaları bazen akciğer ya da mide sebepli olabilmektedir. Öncelikle bunun belirlenmesi gerekir. Köpeklerin burun hassaslığı bilinen bir gerçek olduğuna göre burun kanaması da aslında sebebi hakkında net bilgi verir. Zira burun kanaması her ne sebeple olursa olsun asla normal kabul edilebilen bir durum değildir. Eğer köpeğin her iki burun deliğinden de kanama geliyorsa akciğer sebepli olduğu düşünülmelidir. Akciğer sorunlu ise kan açık renk; mide sorunlu ise kan koyu renktir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında mutlaka veteriner kontrolü gereklidir. Köpek hayatı bu kontrol yapılmazsa tehlikede demektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ