Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Çene Titremesi Neden Olur?
Yazar: - 20 Mayıs 2021
3.335
0

Çene titremesi köpeklerde zaman zaman görülen durumlar arasındadır. Bu yazımızda köpeklerde çene titremesi nedenleri ve tedavi yollarına değiniyor olacağız. İlk olarak çene titremesinin ciddi bir hastalık belirtisi olmadığı bilinmelidir. Sadece hastalık semptomu olarak ortaya çıkabilen çene titremesinin farklı belirtilerle kendini gösterebileceği unutulmamalıdır.

Köpeklerde Çene Titremesi Nedenleri

Köpeklerde titreme nedenleri olarak hepatit hastalığı, gençlik hastalığı, üşüme, zehirlenme ve benzeri kriterler sıralanabilir. Ancak teşhis aşamasında bazı uygulamaların gerçekleştirilmesi gerekir. Veteriner hekim tarafından başvurulacak yöntemler sayesinde köpeklerde çene titremesi nedenleri kısa sürede saptanabilir. Örneğin köpeğinizin ırksal özelliklerine uygun olmayan bir bölgede ikamet ediyorsanız, bundan kaynaklı titreme yaşanabilir. Yapmanız gereken şey ise köpeğinize özel bir kıyafet kullanmak ve üşümesini engellemektir.

Hepatit hastalığı köpeklerde ölümcül olabilir. Ayrıca ilk belirtilerinden biri de titremedir. Köpeğiniz gün içinde titriyor veya çene bölgesinde titreme yaşanıyorsa, bu hastalıktan şüphe duyulabilir. Yapmanız gereken şey mutlaka veteriner hekime götürmek ve aşılanmasını sağlamaktır.

Hepatit hastalığı gibi mutlaka aşılamaya başvurmanız gereken bir diğer hastalık, gençlik hastalığıdır. Kusma, ishal ve iştahsızlık ile beraber çene titremesine neden olabilen gençlik hastalığında farklı belirtiler de ortaya çıkabilir. Sıraladığımız bu durumlar sadece çene bölgesinde değil, vücudun pek çok yerinde de titremeye sebep olabilir. Son olarak zehirlenme vakalarında köpeğinizin çenesi ve vücudu titreyebilir. Yapmanız gereken tek şey, köpeğinizi veteriner hekim kontrolüne götürmek olacaktır.

Çene Titremesine Neden Olan Diğer Faktörler

Köpeklerde çene titremesinin hastalık dışı en önemli nedeni, üşümesidir. Bunun dışında kızgınlık döneminde dişi idrar kokusu alması veya uyku sırasında rüya görmesi de çene titremesine sebep olabilir. Patili dostunuzun çenesinde geçici ve seyrek titremeler fark ederseniz endişlenmenize gerek yoktur. Fakat uzun süreli çene titremesi ile beraber mide bulantısı, ishal ve kusma gibi durumlar yaşanıyorsa farklı bir hastalığın belirtisi olabilir. Yine bu durumda veteriner kontrollerini aksatmadan köpeğinizin sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle de köpeğinizin aşılarını geciktirmeden yaparsanız olası hastalıkları önceden önlemeyi başarabilirsiniz. Erken teşhis ve tedavi süreci de yine köpeklerinizi pek çok hastalıktan korumada etkili olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ