Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Çiftleşme Süresi Ne Kadar?
Yazar: - 03 Aralık 2021
449
0

Köpeklerde çiftleşme süresi ne kadar köpek sahiplerinin yavru alabilmeleri sürecinde önemlidir. Bu ilk defa köpek sahiplenecek olan kişilerin köpeklerle yaşamaya başlamadan önce bilmesi gereken konulardandır. Süreçte köpek bakımının yapılmasını elverişli hale getirecek bilgiler evde bakım aşamalarını keyifli hale getiriyor. 

Köpeklerde Kızgınlık Süresi

Köpeklerde çiftleşme süresi ne kadar sorusu ilk defa köpek sahiplenmek isteyenler bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Bu döneme ilk girildiğinde huzursuzluklar baş gösterir. Tuvalet ihtiyacını normalden fazla duymaya başlarlar. 4 farklı evre ile dişi köpekler bu süreci atlatır. Çiftleşme süreci Proöstrus dönemi içindeyken gerçekleşmez. Kızgınlık sürecine girmiş olan bir erkek köpek için belirli ve sınırlı bir çiftleşme süreci bulunmaz. Dişi bir köpekte kızgınlık dönemi süreci daha farklıdır. Oestrus adı verilen bu dönem en az 3 en çok 21 gün sürer. Erkek köpekler dişilerde olduğu gibi kızgınlık evresini yaşamaz. Yalnız bu dönemde agresif ve sinirli olurlar. Huzursuzlardır. Durmadan havlar ve ulurlar. Evden kaçma eğilimi gösterirler. 

Köpeklerde çiftleşme süresi ne kadar konusu her iki cinste farklı evrelerle belirtiler sergiler. Köpeklerde çiftleşme süresi ırkı ve cinsine göre değişir. Kızgınlık dönemi sürecinde dişi köpekte gebelik oluşumu en uzun 72 gün sürer. Ortalaması ise 65’tir. Dişi bir köpek tek doğumda en az 4 en fazla 10 yavru doğurabilir. Dişi köpeklerde kızgınlık evresi 6-9 aylıkken başlar. 6 ayda tekrar yenilenen kızgınlık evresi 21 gün sürer. Yapılan en net tespitte kızgınlık döneminin 11.günü çiftleşme için en uygun zaman olarak görülür. 

Çiftleşme sonrasında dişi köpekte gebelik oluşumu için en az 4 gün geçmelidir. Dişi köpeklerin çiftleşme sürecin ancak kızgınlık evresi sonrasında meydana gelmelidir. Buna dikkat edilmelidir. Eğer veteriner eşliğinde kızgınlık öncesi kısırlaştırma ameliyatı uygulanırsa üreme organları pasif hale gelir. Kızgınlık aşaması her köpekte farklıdır. Bazen bu dönem köpek 1.5 yaşına geldiği halde oluşum göstermeyebilir. 

Köpek Çiftleşmesi Ne Kadar Sürer?

Erkek ve dişi köpeklerde çiftleşme süreci farklı aylarda oluşum gösterir. Dişi kediler yaklaşık olarak 12.ayda bu süreci başlatabilirler. Erkek köpekler ise 18.ayda çiftleşmeye hazır hale gelirler. Gelişim süreçleri için bu zamandan önce ilişki yaşamamaları önemlidir. Bu ileride üreme problemlerine neden olabilir. Bu süreçte erkek ve dişi köpeklerin verdikleri tepkileri bilmek daha bilgili ve bilinçli bir şekilde yaklaşım sergilemeye imkan sağlayacaktır.

Köpeklerde çiftleşme süresi ne kadar konusu farklı açılardan ele alındı. Süreç gelişimsel ve fizyolojik evreleri dikkate alınarak açıklanmaya çalışıldı. Hem erkek hem de dişi köpek açısından bu sürecin detaylı açıklaması yapıldı. Bilimsel veriler ışığında yapılan tespitlerle hayvanlar üzerinde doğru ve sağlıklı bir gözlem yapabilirsiniz. Bu süreçte köpeğinizde farklı bir oluşum veya gecikme gözlemleniyorsa mutlaka bir veterinerle görüşme başlatılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ