Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Çikolata Zehirlenmesi
Yazar: - 03 Mart 2020
613
0

Köpekler boğazlarına düşkün deyim yerindeyse açgözlü hayvanlardır. Son derece oburdurlar hatta hatta her bulduğunu yeme eğilimleri vardır. İşte bu abur cubur yeme hali maalesef ki hayatlarını kaybetmelerine bile neden olabilir. Özellikle çikolata köpekler için tam bir zehirdir. Köpekler de çikolataları çok sevdiğinden çikolata zehirlenmesi rahatsızlığını sık yaşarlar. Bu nedenle içinde kakao olan yiyeceklerden ve içeceklerden korumak gereklidir.

Köpeklere Çikolata Neden Zehirlenme Yapar?

Çikolata köpeklerde ciddi zehirlenmelere neden olur. Kakao içindeki teobramin isimli maddenin köpekler için zehirleyici etkisi vardır. Bu etki ölüm riskini bile barındırır. Az miktarda çikolata bile köpeklerde zehirlenmeye neden olabilir.

Köpeklerde Çikolata Zehirlenmesi Belirtileri

Belirtiler arasında ishal, kusma, ateş, hızlı nefes alma, kan basıncında düşme, nöbet durumları oluşur. Bu belirtiler aynı zamanda başka tür zehirlenmeler sebebiyle de oluşabilir. Her ne sebeple olursa olsun köpek vakit kaybedilmeden veterinere götürülmelidir. Tedavi yapılmazsa böbrek ve kalp yetmezliği gelişir. Bu durum gelişmesi ile birlikte köpeğin hayatının kurtarılması zorlaşır.

Köpekler için çikolata zehirlenmesi çok tehlikelidir. Köpekler için çikolata yerini bulmak hiç zor değildir. Hassas koku alma duyuları sayesinde çikolataları çok rahat bulurlar ve buldukları her çikolatayı bitene kadar tüketirler. Bu nedenle ulaşamayacakları yerde tutulmalıdır. Bu durumun yaşanması ile birlikte köpek de felç geçirme ve komaya girme hali yaşanır. Çikolata zehirlenmesi ile birlikte köpekte hemen sinir sistemi uyarılmaya başlanır. Kalp atımı hızlanır, kalp ve iskelet sisteminde kasılmalar başlar.

Çikolata Zehirlenmesi Tanısı Nasıl Koyulur?

Çikolata zehirlenmesi tanısı konulması son derece kolay olur. Öncelikli olarak görülen belirtiler beraberinde ağzında bulunan çikolata parçaları ve kokusu yardımcı tanıdır. Aynı zamanda alınan kanda da birtakım tahminler yapılabilir. Tedavisi için öncelikli olarak köpeğin genel durumu ve yediği çikolata miktarı belirleyici olduğundan müdahale de buna bağlı olarak değişir. Kusturma bir yöntemdir. Çünkü zehirleyici maddenin bir an evvel vücuttan atılması gereklidir. Köpeklere kesinlikle çikolata ve kakao içeren yiyecekler verilmemeli, köpeklerin ulaşması engellenmelidir. Unutulmaması gereken çikolata köpeklerde bağımlılık yapar. Yenilen çikolata da dozu her şekilde kaçırdığından en iyisi hiç vermemektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ