Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Diş Bakımı
Yazar: - 27 Ağustos 2022
407
0

Köpeklerde diş bakımı köpeklerin sağlığı hakkında oldukça dikkat edilmesi gereken, önemli bir konu olarak bilinmektedir. Çoğu kişi tarafından bilinenin aksine köpeklerin diş bakımları aylık ya da haftalık periyodlarla değil, günlü şekilde gerçekleştirilmesi gereken bakımlardır. Köpeklerin diş bakımlarının özenli şekilde gerçekleştirilmesi yalnızca diş sağlığı için yararlı değildir. Mide, bağırsak gibi problemlerin yaşanmasını engellemek adına da oldukça önemli olan diş bakımı, pek çok fayda sağlamaktadır. 

Köpek sahiplerinin sorumlulukları arasında köpeklerinin herhangi bir sağlık problemi yaşamaması adına dikkat etmek bulunmaktadır. Diş bakımının aksatılması köpeklerin dişlerinde plakların, bakterilerin ve diş taşlarının birikmesine neden olmaktadır. Köpeklerin yaşadıkları diş eti iltihaplarının en büyük sebebi olarak ise, diş bakımının aksatılması bulunur. Ancak köpeklere yapılan diş bakımı esnasında dikkat edilmesi gereken pek çok farklı etken bulunmaktadır. 

Köpeklerin Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Köpeklerin diş bakımları, dikkat edilmesi gereken en önemli bakımların arasında gelmektedir. Köpeklerin diş bakımı, kendilerine uygun olarak seçilecek diş fırçaları ve macunları yardımıyla yapılmaktadır. Köpeğinize bu alışkanlığı kazandırmak için küçük yaşlarda öğretmiş olmanız, ileri dönemlerinde herhangi bir zorluk yaşamanızı engelleyecektir. Köpekler 2 ila 4 aylık oldukları sürelerde diş fırçalama alışkanlığını kolaylıkla kazanabilir. Ancak köpekler akan sudan çekinebilecekleri gibi, diş fırçası ve macununa karşı da önyargılı olabilir. Bu konuda baskı uygulamak köpeklerin travma yaşamasına neden olabileceği için, oldukça dikkat edilmesi gerekir. Bu durumda korkulacak bir şey olmadığının anlaşılması için daha kısa süreli fırçalama işlemleri, köpeğinizin alışmasını sağlayacaktır. 

Köpekler için üretilmiş olan diş fırçaları köpek sahiplerine farklı alternatifler sunmaktadır. Pek çok köpek sahibinin en sık şekilde kullandığı fırçalar arasında ise parmak diş fırçaları gelir. Köpek sahiplerine kullanım kolaylığı sağlayan bu fırçalar, oldukça işlevsel şekilde üretilmektedir. 

Köpeklerin diş fırçalarının seçimi kadar diş macunu seçimi de önemlidir. Köpekler için özel olarak üretilmiş olan bu diş macunları köpeklerin herhangi bir ağız kokusu yaşamaması adına önemlidir. Koku probleminin haricinde enfeksiyon veya diş taşı gibi problemleri de ortadan kaldıran macunlar, farklı çeşitlerle satılmaktadır. Diş macunlarının pek çok köpek için oldukça seviliyor olmasının altında yatan sebep ise, kendilerine ait aromaları olmasıdır. Ciğer, biftek veya tavuk gibi farklı aromalara sahip macunlar, köpeklerde diş bakımı konusunda büyük bir önem taşımaktadır. 

Köpeklerin Dişlerine Ne İyi Gelir? 

Köpeklerin dişlerine iyi gelen bir diğer yöntem ise diş temizleme kemikleridir. Bu ve buna benzer oyuncaklar köpeklerin diş bakımları için özel olarak üretilmektedir. Bu bakımı daha eğlenceli hale getirmek isteyen köpek sahiplerinin köpekleri için aldıkları diş temizleme kemikleri, pek çok yerden temin edilebilir. Ancak diş temizleme kemiklerinin köpek sağlığın zararı bulunan herhangi bir madde içermediğinden emin olmak gerekir. Bu oyuncaklar diş taşlarını ve diş plaklarını engellemeleri sebebiyle pek çok köpek sahibi tarafından köpeklerine gönül rahatlığıyla verilmektedir.

Köpeklerin diş bakımlarının iyi yapılması, diş sağlığı hakkında herhangi bir problem yaşamalarını engeller. Bu bakım için kullanılabilecek olan ağız kokusu spreyleri de köpeklerin ağız bakımı esnasında kullanılmaktadır. Ferah aromalara sahip olan bu spreyler, diş taşı gibi istenmeyen durumların engellenmesini sağlar. Bu ürünlerin haricinde köpeğinizin dişlerinin çürümesini engellemek adına kullanabileceğiniz plak ve diş taşı önleyiciler de bulunmaktadır. Köpeklerin konforlu bir yaşam sürmesi için dikkat edilmesi gereken köpeklerde diş bakımı daha sağlıklı olmalarını sağlayacaktır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ