Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Egzama Belirtileri Nelerdir?
Yazar: - 05 Mart 2020
555
0

Bir köpekte egzama olup olmadığını anlamak çok da zor değildir. Kaşıntı, deride kızarıklık ve tahriş varsa ayrıca köpeğinizde huzursuzluk  fark ediyorsanız onu bir an önce veterinere götürmeniz gerekir. Veteriner mevcut belirtilerin egzamaya işaret edip etmediğini yapacağı muayene ile şıp diye anlayacaktır. Bunun yanında egzamaya sebep olan şeyi bulmak biraz daha zor olabilir. Bu sebeple köpeğin beslenme alışkanlıkları değiştirilmeli, bir takım alerji testleri yapılmalı, köpeğin yaşadığı yer titizlikle temizlenmeli ve gerek görülür ise deri biyopsisi yapılmalıdır.

Köpeklerde Egzama Tedavisi Nasıl Olur?

Egzama, her ne sebepten kaynaklanıyorsa kaynaklansın deri tabakasında meydana gelen, aşırı derecede yıpranma meydana getiren iltihaplı bir hastalıktır. Egzaması olan köpekler kaşınma ve acı hissini bir arada yaşar. Yapılması gereken şey, egzamaya neden olabilecek virüs, mantar ya da bakteri gibi mikropları yok ederek köpeği rahatsızlığından kurtarmaktır. Veterinerin uygulayacağı ilaç tedavisi köpeğin bu hastalıktan kurtulmasına büyük oranda yardımcı olacaktır. Veteriner yalnızca ilaç tedavisi uygulamayıp bir takım önlemler ile çoklu tedavi yöntemlerini uygulamayı da tercih edebilir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Köpeklerdeki ortaya çıkan egzama genelde birden fazla ilaç kullanılarak iyileştirilir. Egzamanın altında pek çok sebep yatabilir. Bazı zamanlarda bu sebep köpeğin yaşadığı yerde bulunan pire ve bit gibi zararlılar olabilir. Böyle durumlarda köpeğin yaşadığı yer iyice temizlenirse sebep de ortadan kalkmış olur. Egzamanın sebebini bulmanın kolay olmadığı durumlarda ise veteriner köpeğin beslenme alışkanlıklarını değiştirerek yiyeceklerden kaynaklanabilecek sebebi bulmaya çalışır. Deterjan ya da parfüm gibi kimyasal etkenlerin varlığını tespit etmek adına bir takım alerji testleri de uygulanabilir. Veteriner, yiyeceklerden ya da kimyasallardan kaynaklanan alerjik bir durum olmadığını tespit ettiğinde ağız yoluyla verilebilen ya da deri üzerine sürülebilen ilaçlar ile tedavi etmeyi deneyebilir.

İster yiyeceklere ya da kimyasallara bağlı alerjilerden kaynaklansın isterse bazı mikroplardan kaynaklansın köpeğin tedavi edilip rahatlatılması gerekir. Deride oluşan iltihaplı ve yıpranmış dokuyu iyileştirmeyi sağlayan şampuanlarla da köpeğin yıkanması faydalı olacaktır. Veteriner tarafından verilen ilaçların ve rahatlatıcı şampuanların yanı sıra kaşıntıyı azaltmak için antihistaminler de kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ