Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde En Etkili Tuvalet Eğitimleri
Yazar: - 21 Nisan 2022
448
0

Köpeklerde en etkili tuvalet eğitimleri için ilk olarak köpeğin ırkı da göz önünde bulundurularak evde ya da dışarda tuvalet eğitimi verileceğine karar verilmelidir. Çünkü dışarıdaki tuvalet için ayrı, evde tuvalet eğitimi için ayrı eğitimler verilmelidir. Bununla birlikte köpeklere tuvalet eğitimi verirken en önemli konulardan biri sabır ve sevgidir. Tuvalet eğitimi köpekten köpeğe değişen bir süreçtir. Bu süreçte hiçbir şekilde köpeğe kızmamak gerekir. Tamamen sevgi göstererek tuvalet eğitimleri verilmelidir.

Köpeklere Evde Tuvalet Eğitimi

Köpeklerde en etkili tuvalet eğitimleri verilirken ev içerisinde tuvalet eğitimi veriliyorsa ilk olarak tuvaletini nereye yapılacağı belirlenmelidir. Köpek eve getirildiği ilk gün eğitime başlamak gerekir. Köpeğin tuvaletini yapabilmesi için bir alan oluşturulmalıdır. Bunun için genelde köpek pedi tercih edilir. Köpekler yemek yedikten sonra ya da su içtikten sonra tuvalet ihtiyacını karşılamak ister ve buna yönelik olarak bazı belirtiler gösterir. Köpeğin tuvaletini yapacağı yerin etrafına gazete kağıdı silinmelidir. Ardından köpeğin tuvaleti geldi huzursuz yer arayışından, etrafında dönmeye başlayışından ve sakinleşmesinden tuvaleti geldiği fark edilince tuvalet alanının üzerine tutulmaya çalışılır. Köpek burada tuvaletini yaptıktan sonra ona çeşitli övgü dolu sözler söylenmelidir. Bununla birlikte köpeğe bir ödül maması verilmelidir. 

Köpek tuvaletini yaptıktan sonra oradan tuvaletini temizlemek önemlidir. Köpek tuvaletini yaptığı yerin kokusunu alacağı için yeniden tuvaleti geldiğinde o alanı tercih edecektir. Bununla birlikte temizlenen tuvalet evin dışarısına atılmalıdır. Böylece farklı bir yerden koku gelmeyecektir ve tuvaleti yapması istenen alana yeniden tuvaletini yapacaktır. Köpek alanın dışarısına tuvaletini yaptığı zaman ona kızmamak ve ceza vermemek gerekir. Sadece yüksek ve net bir ses tonuyla yaptığının yanlış olduğu belirtilmelidir. Köpek her yemek yedikten sonra odaya götürülmeli ve tuvaletini her yaptığında etrafındaki gazete kağıtlarından biraz eksiltilmelidir. Bu sayede köpek tek bir bölgede tuvaletini yapmayı öğrenecektir. 

Köpeklere Dışarda Tuvalet Eğitimi

Köpeklerde en etkili tuvalet eğitimleri dışarısı için isteniyorsa da evdekine benzer bir yöntem kullanılır. Köpek yemeğini yedikten ve suyunu içtikten sonra dışarı çıkartılmalıdır. Ve onun güvende hissedebileceği bir alan bulunmalıdır. Tasmasının ipi biraz uzatılmalıdır. Köpeğin uzaklaşmasına izin verilmeli ve onunla hiçbir şekilde ilgilenilmelidir. Köpek güvende olduğunda ve tuvalet yapma ihtiyacı olduğunda belirli bir yerde tuvaletini yapacaktır. Tuvaletini yaptıktan sonra yine onu öven sözler söylenmeli ve ödül maması verilmelidir. 

Daha sonra yine evde yemeğini yedikten sonra köpeğe karşı aynı adımlar tekrarlanmalıdır. Bu sayede köpek kolay bir şekilde tuvaletini yapmayı öğrenecektir. Köpek yavruysa gün içerisinde 4- 5 kere dışarı çıkartmak gerekebilir. Fakat büyüdükçe sabah ve akşam dışarı çıkartmak ona yetecektir. Aynı zamanda büyük köpeklerin yemek öğünleri de azalır. Bu işlemler sabırla devam ettirildiğinde kolay bir şekilde eğitim tamamlanır. Eğer köpek evde tuvaletini yaparsa onu cezalandırmamak ve ona kızmamak gerekir. Uyarılar sesli ve net bir şekilde olmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ