Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde En Sık Görülen Hastalıklar
Yazar: - 31 Ağustos 2022
326
0

Köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler öncelikle, gerekli önlemleri alabilmek için köpeklerde en sık görülen hastalıklar hakkında araştırma yapmaktadır. Köpeklerinin uzun ve sağlıklı bir hayat yaşayabilmeleri adına köpek sahiplerinin pek çok sorumluluğu bulunmaktadır. Rutin sağlık kontrolleri, doğru beslenme yöntemi ve konforlu bir hayat köpeklerin sahipleriyle uzun bir hayat yaşamalarını sağlamaktadır. Ancak köpekler hayatlarının farklı dönemlerinde, pek çok farklı sebep dolayısıyla bazı hastalıklar ile karşı karşıya kalabilir. 

Gençlik Hastalığı

Gençlik hastalığı ya da köpek gençlik hastalığı olarak anılan bu hastalık, hayvan severlerin sıklıkla duyduğu bir hastalık olarak bilinir. Ancak belirli bir süredir aşısının yapılması, gençlik hastalığı sebebiyle ölen köpeklerin sayısını yüksek oranda düşürmektedir.

Kendine has bir belirtisi olmaması bu hastalığın en zor yanlarından biri olarak bilinmektedir. Öksürük, hapşırma ya da yoğun şekilde salya akıtma gibi belirtiler ile meydana gelebilecek olan bu hastalığın bazı köpekler için hiçbir belirtisi bulunmamaktadır. Teşhis edilmesi zor olan bir hastalık olan gençlik hastalığını köpeğinizden uzak tutmak için, aşısını ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Uyuz 

Hayvanlar hakkında en sık duyulan hastalıklardan biri olan uyuz, köpeklerde de sıklıkla görülmektedir. Deri üzerinde meydana gelen bir hastalık olması sebebiyle yaşam konforlarını yüksek oranda düşüren bir hastalık olarak bilinir. Uyuz hastalığı akar adı verilen bir parazitin köpeklerin cildine nüfuz etmesi ile meydana gelmektedir. Özellikle dışarıda veya evde diğer köpekler ile sosyalleşen ve temas haline olan köpeklerde uyuz görülebilmektedir.

Kulak İltihabı 

Özellikle uzun kulak yapısına sahip ırkların sıklıkla yaşadığı bir problem olan kulak iltihabı, kulakların sık sık ıslanmasının sebebi olarak meydana gelmektedir. Kulakların ıslanması ve tam olarak kurumayarak nemli kalması sebebiyle oluşan bu hastalık, köpeklerde en sık görülen hastalıklar arasında bulunmaktadır. 

Köpeğinizin durmadan kulağını kaşımaya çalışması hatta bu sebeple vücudunda tırnak izlerinden kaynaklanan yaraların gözlenmesi, bu hastalığın belirtisi olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınız taktirde, veteriner hekimden yardım almanız gerekmektedir. 

İç Parazitler

Neredeyse tüm hayvanlar için en tehlikeli hastalıklar arasında iç parazitlerin kaynaklandığı problemler gelmektedir. Belirli aşılarla önüne geçilmeye çalışılan bu hastalık, çok ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Köpeklerin bağırsaklarına yerleşen parazitler, köpeklerin tükettikleri gıdalardan beslenerek, hızlı şekilde kilo vermelerine sebep olur. Kilo veren köpekler ise dirençsiz kalmaları sebebiyle, herhangi bir hastalığa yakalanmaya çok daha müsait hale gelirler. 

Kanlı İshal (Parvovirüs)

Köpeklerin sindirim sistemlerinde yaşanmakta olan bir problem dolayısıyla meydana gelen kanlı ishal, kandaki kırmızı hücrelerin azalmasına da neden olmaktadır. Kalp ve bağırsak gibi en önemli organların çalışma sistemlerinin dengelerini bozan bu hastalık, köpeklerde pek çok farklı belirti ile anlaşılabilmektedir. En sık görülen belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir: 

  • Kusma, 
  • İştahsızlık ve buna bağlı hızlı kilo kaybı,
  • Dışkılama esnasında kanama, 
  • İshal,
  • Depresyon ve halsizlik, 
  • Yoğun şekilde sıvı kaybı.

Mide İltihabı 

Köpeklerde en sık görülen hastalıklar denildiğinde akla ilk gelen hastalık olan mide iltihabı, oldukça zor teşhis edilen bir hastalıktır. İnsanlarda yaşanmakta olan gastrit hastalığına benzer yanları olan mide iltihabı, köpekler için oldukça zorlu bir süreçtir. Bu hastalığın en büyük belirtisi köpeklerin karınlarında meydana gelen şişliktir. Eskisinden çok daha hareketsiz olması gibi belirtileri de bulunan bu hastalık, köpeklerin aşırı tükürük üretimine neden olmaktadır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ