Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Epilepsi Hastalığı Belirtileri
Yazar: - 06 Mart 2020
3.191
0

Köpeklerde epilepsi hastalığı bazı belirtiler verir. Bu belirtilerin en önemlisi geçirilen nöbetlerdir. Nöbetlerin yanında, sürekli artan salya, huzursuzluk, köpeğin sürekli gergin olması, aşırı hareketlenme, titreme ve geçici bilinç kayıplarının yaşanmasıdır. Bu belirtiler sevimli dostunuzda epilepsi hastalığının işaretleridir. Belirtilerin artması köpeğin kendini güvensiz hissetmesine ve sürekli yorgun olmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte epilepsi hastalığı köpekleri çok fazla etkilemez. Algısında ve davranışlarında çok büyük kayıplar yaşanmaz. Köpeğin beyninde bulunan belirli nöronları tutmaktadır. Bu nedenle beyin aktivitesinde çok fazla kayıp oluşturmaz.

Köpeklerde Epilepsi Tedavisi

Epilepsi hastalığının nedeni kesin olarak bulunamamaktadır. Bu nedenle köpeklerin epilepsi tedavisinde antikonvülzan ilaçlar ile görülen belirtiler  yok edilmeye çalışılır. Belirtilerin tedavi edilmesi köpeklerin rahatlamasına ve hastalığın semptomlarının giderilmesine yardımcı olur. İlaç tedavisi sayesinde geçirilen iki nöbet arasındaki süre uzar ve köpek daha konforlu şekilde yaşamını sürdürebilir.  Hastalığın ilerlemesine göre tedavi seçenekleri genişletilebilir. Uzman veterinerler tarafından düzenli olarak kontrol altında tutulmalıdır.

Köpeklerde Epilepsi Hastalığının Nedenleri

Köpeklerde oluşan epilepsi hastalığının temel nedeni henüz bulunabilmiş değildir. Akla gelen ilk ana neden köpek cinslerinin genetik olarak bu hastalığı taşımalarıdır. Epilepsi hastalığı beyinde bulunan nöronların elektriksel olarak fazla aktifleşmesi ile oluşur. Beyin nöronlarının fazla uyarılması ve genetikte taşınan epilepsi hastalığının farklı hastalıklar tarafından desteklenmesi neden olmaktadır. Köpeklerde görülen belirtiler belirli bir süre kontrol edilerek hastalığın teşhisi konulabilir.

Köpeklerde Epilepsi Hastalığı Başka Hastalıkların Belirtisi Olabilir Mi?

Epilepsi nöbetleri ikincil hastalığın habercisi olarak karşımıza çıkabilir. Teşhis edilmemiş beyin tümörü, diyabet hastalığı, karaciğer kanseri, böbrek yetmezliği ve diğer kanser türleri epilepsi hastalığına neden olabilir. Bu nedenle epilepsi nöbeti geçiren bir köpek detaylı tarama testlerine tabi tutulmalı ve altta yatan ana hastalık bulunmalıdır. Hastalığın tedavisinden sonra epilepsi hastalığı belirtileri kendiliğinden geçecektir ve ikinci bir tedaviye gerek kalmayacaktır. İyi bir eğitim almış uzman veterinerler genellikle kısa sürede epilepsi hastalığına neden olan rahatsızlığı tespit edebilir. Bu nedenle sevim dostlarınızı her zaman uzman ve güvenilir veteriner hekimlere emanet etmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ