Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Epilepsi Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Var mı?
Yazar: - 07 Mayıs 2021
386
0

Epilepsi yani sara hastalığı sadece insanlarda ortaya çıkmaz. Köpeklerde de görülebilen epilepsi hastalığının bazı ırklarda genetik olduğu unutulmamalıdır. Bu yazımızda sizlere epilepsiye yatkın olan köpek ırkları ile beraber köpeklerde epilepsi nasıl anlaşılır sorusunun yanıtlarını aktarıyor olacağız.

Epilepsiyi Anlama Yolları

Epilepsi hastalığı köpeklerde psikolojik faktörler, toksinlere maruz kalma, beyin tümörü ve herhangi bir darbe sonucunda ortaya çıkabilir. Ayrıca genetik olarak da ortaya çıkabilir. Belirli zamanlarda kendini gösteren ve doğrudan sinir sistemini etkileyen epilepsi hastalığı nöbetler şeklinde fark edilir. Epileptik köpekler nöbet sırasında ciddi vücut kasılmaları yaşarken çenesini kenetleyerek çırpınmaya başlar. Ağzından da köpük şeklinde yoğun salya akışı gerçekleşir.

Köpeklerde epilepsi nöbeti yaklaştığı zaman aşağıdaki davranış değişiklikleri yaşanır;

  • Sabah veya erken saatlerde ortaya çıkabilen epilepsi uyurken ya da dinlenirken yaşanabilir.
  • Bacak ve kollarda ciddi kasılmalar başlar.
  • Köpeğiniz endişeli gibi görünür. Ayrıca sersemleyen ve korkan köpeklerde idrar kaçırma hali gözlemlenir.

Hangi Köpeklerde Genetik Epilepsi Görülür?

Bazı köpek ırklarında epilepsi hastalığı genetik olarak görülebilir. Bu ırklar; Vizsla, Shetland çoban köpeği, Belçika kurdu, Husky, Keeshond, Labrador, Rottweiler, Beagle, Kaniş ve Golden Retriever olarak sıralanmaktadır.

Epilepsi Nöbeti Sırasında Ne Yapmalıyım?

Köpeğiniz epilepsi nöbeti geçiriyorsa;

  • Çevresinde çarpabileceği tüm eşyaları kaldırın.
  • Köpeğinizi yana doğru çevirin.
  • Eğer tasma varsa çıkarın.
  • Ağzına herhangi bir cisim sokmayın.
  • Kafasının hemen altına yumuşak bir yastık yerleştirin.

Köpeklerde Epilepsi Tedavisi Var mı?

Evet, patili dostlarımız için epilepsi tedavisi bulunmaktadır. Ayakta tedavi edilen sara hastalığında pek çok köpek kilo alma eğilimi gösterir. Bu gibi durumlarda köpeğinizin ağırlığını yakından takip etmeniz ve veteriner eşliğinde diyet uygulamanız gerekmektedir.

Tıbbi işleme de bazen ihtiyaç duyulabilen köpeklerde epilepsi hastalığı için nöbet sıklığının azaltılmasına yönelik müdahaleler gerçekleştirilebilir. Buna ek olarak anti-epilepsi ilaçları ile bazı kortikosteroid ilaçların da sara nöbetlerini azalttığı bilinir. Bu ilaçların tamamı veteriner hekim tarafından özel olarak reçete edilebilir. Köpeğinizde epilepsiden şüphelendiğiniz an doğrudan veterinere ulaşmanızı önemle rica ediyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ