Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Gaz Neden Olur? Tedavisi Var mı?
Yazar: - 26 Mayıs 2021
518
0

Köpeklerin bağırsak ve midelerinde çoğu zaman gaz sorunu görülebilir. Bu yazımızda sizlere köpeklerde gaz neden olur, tedavisi var mı sorusunun yanıtlarını aktarıyor olacağız. Öncelikle köpeklerde gaz oluşumu normaldir ancak bazen aşırı miktarda gaz çıkarabilmektedirler. Kokulu gaz çıkarabilen köpeklerin sahibini de rahatsız edebileceği unutulmamalıdır. Şimdi bu durumun nedenlerini inceleyelim ve çözüm yollarını birlikte öğrenelim.

Köpeklerde Gaz Oluşumu Nedenleri

Köpeklerde gaz oluşumuna neden olan faktörleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Bozulmuş yemek tüketimi
  • Hatalı beslenme
  • Enfeksiyonlar
  • Mide hastalıkları
  • Aşırı miktarda hava yutma
  • Süt, soya ve fasulye tüketimi
  • Gazlı içecek ve yiyecekler
  • Soğuk hava
  • İç parazitler
  • Uzun süre ıslak kalma

Bu faktörler arasında hatalı beslenmenin köpeklerde ciddi gaz oluşumunu beraberinde getirdiğini söylemek doğru olacaktır. Bu nedenle köpeğinizin sağlıklı ve kaliteli mamalarla beslenmesi her zaman önemlidir. Eğer gün içinde köpeğiniz çok sayıda gaz çıkarıyor ve kokulu bir gaz gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden veteriner hekime götürmelisiniz.

Köpeğimdeki Gaz Üretimini Nasıl Engelleyebilirim?

Köpeklerde gaz çıkarma sorunuyla ilgili önceliğiniz veteriner hekime danışmanız gerekmektedir. Gerekli kontrolleri yapacak olan veteriner hekim sadece gaz oluşumunda beslenme tavsiyesi sunacaktır. Fakat kokulu gaz çıkarılması halinde doğrudan mama değişimine gidilebilir. Köpekler mama değişimi bazen strese neden olabilirken genelde çoğu köpek tarafından sorunsuzca kabul edilmektedir.

Gaz çıkarma probleminin asıl nedeni enfeksiyonlar ya da mide hastalıkları olabilir. Sonuç olarak yapılacak kontrollerin ardından kötü gaz kokusu ya da normal gaz çıkarma faktörleri saptanacak ve doğrudan tedavi aşamasına geçilecektir. Bu konuda bireysel olarak yapmanız gerekenler, köpeğe fasulye, süt ya da soya gibi gıdaları vermemektir. Genelde gazlı içeceklerden dolayı yaşanabilen bu sorunla ilgili uygun bir beslenme programı da hazırlayabilirsiniz. Veteriner hekim başlangıçta ilaç tedavisi uygulamayacağı için genelde beslenme üzerine tavsiyeler sunacaktır. Sizlere düşen görev, patili dostunuzun sorunsuz bir şekilde beslenmesini sağlamak ve olası gaz çıkarımında ona sevgiyle yaklaşmaya devam etmektir. Aksi durumda her gaz çıkardıktan sonra köpeğinizi cezalandırırsanız, onu strese sokabilir ve beslenme düzenini de olumsuz etkileyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ