Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Göz Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yazar: - 12 Ağustos 2021
627
0

Köpeklerde bakım rutininin önemli bir parçası olan göz temizliği aslında sanıldığı kadar zor değildir. Göz ve göz çevresinde yapacağınız temizlik aslında birçok hastalığı önceden önlemeniz anlamına gelir. Bununla birlikte köpekler enfeksiyonlara ve tahrişe karşı daha eğimlidir. Haliyle göz ve göz çevresi temizliği yaparken hayvanseverlerin uygulaması gereken bazı kurallar vardır. Köpekler gün içinde patilerini farklı yerlerde gezdirdikten sonra yüzünü kaşırken aynı zamanda gözüne temas ettirebilir. Bu durum son derece tehlikelidir ve farklı hastalıklara davetiye çıkarabilir. Şimdi sizlere köpeklerde göz temizliği nasıl yapılır, göz temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi soruların yanıtlarını aktarıyor olacağız.

Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpeklerde göz temizliği yaparken birden farklı yönteme başvurabilirsiniz. Ancak bu yöntemler, gözlerin hangi durumlardan dolayı temizlendiğine bağlı olarak değişmektedir. Eğer köpeğinizin gözünde farklı bir madde varsa ya da eskisinden kuru ise göz damlası kullanabilirsiniz. Ancak göz damlaları mutlaka veteriner hekim tarafından reçete edilmelidir. İlk muayene sonucunda kullanılması gereken göz damlaları hakkında gerekli bilgileri sunacak olan veteriner hekim ayrıca gözlerin nasıl yıkanması gerektiğini de sizlerle paylaşacaktır.

Köpeğinizde göz enfeksiyonu başlamışsa yine temizlik yapmak için veterinerin reçete edeceği merhemi kullanabilirsiniz. Göz damlasına göre merhemin biraz daha karışık olduğu unutulmamalıdır. Merhem sürerken önce köpeğinizin alt göz kapaklarını kibarca aşağıya doğru indirmelisiniz. Merhemi daha sonra göz küresi ile göz kapağı arasına bırakmalı ve yayılmasını sağlamak için alt göz kapağını ovalamalısınız.

Köpeğinizin gözlerinin dışını silerken de ılık bir bez kullanmanızda yarar var. Bu aşamada içeriğinde kimyasal madde olan ıslak mendilleri kesinlikle tercih etmemelisiniz. Ayrıca bez suyunun ne çok soğuk ne de aşırı sıcak olmasına dikkat etmenizde yarar var. Elbette ıslak mendiller çok pratik bir hijyen ürünüdür fakat içerdiği maddeler köpeğinizin gözünü tahriş edebilir.

Köpeğinizin göz altlarını temizlemek için alternatif olarak kaliteli bir köpek şampuanından faydalanabilirsiniz. Kirli bölgelere sakince masaj yapabilir ve duruladıktan sonra temizliği tamamlayabilirsiniz. Bu süreçte şampuanın köpeğin gözüne kaçmamasına aşırı özen göstermenizi de şiddetle tavsiye ediyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ