Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Göz ve Kulak Temizliği
Yazar: - 06 Mart 2020
3.374
0

Köpekler ve diğer sokak hayvanları olan kediler için göz hastalıkları tehlikeli olabilir. Bu yüzden temizliğe özen gösterilmesi gerekir. Sağlıklı gözlere sahip olan bir köpek iri ve canlı gözlerle doğrudan bakar. Herhangi bir akıntı ya da çapaklanma sorunu olmaz. Eğer köpeğinizin gözleri kanlı ise, parlak değil matsa ve de akıntı varsa mutlaka bir hastalık işaretidir. Hemen veterinere götürmelisiniz. Eğer köpeğinizin gözleri çapaklanıyorsa üşümüş olma ihtimali yüksektir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda asit borik eklenmiş ılık bir suyla gözlerini temizlemeniz gerekir. Eğer elinizde varsa papatya çayı ile de temizleyebilirsiniz. Bir kaç gün içerisinde sorun düzelmezse veterinere gitmeniz gerekir.

Gözlerde Kızarıklık

Köpeklerin gözleri belirli aralıklarla ıslak pamukla temizlenmelidir. Köpeğin gözlerindeki kızarıklık ve yaralanmalar dikkate alınmalıdır. Böyle durumlarda ılık suyla ıslanmış bir bez ya da pamuk yardımıyla akıntı ve tahrişler silinir. Ama köpeğin gözlerine direk temas etmekten kaçınılmalıdır. Köpeğinizin göz kürelerinde bir farklılık hisseder, ya da beyaz yerinin tam olarak beyaz olmadığını fark ederseniz de veterinere danışmalısınız.

Kulak Enfeksiyonları ve Kulak Temizliği

Köpeklerin kulakları da hastalık bulaşan ve yayılan organlarıdır. Bazı uyuz türleri ve enfeksiyonlar kulakta kaşıntıya ve içerisinde yağlı bir kitlenin birikmesine yol açabilir. Ayrıca köpeğiniz sürekli ayakları ile kulaklarını kaşımak istiyorsa da bir sorun olduğuna işaret eder. Kulak temizliği için geliştirilmiş özel damlalı kulak çocuklarıyla köpeğinizin kulaklarını düzenli bir şekilde temizlemelisiniz. Ayrıca kulağın dış tarafında kirlenme varsa yine ılık suyla ıslatılmış pamukla temizlemeniz gerekir. Parazit ya da bitlenme olasılığı da dikkate alınıp sık sık kulakları temizlenmelidir. Ama eğer kötü kokan ve yoğun bir akıntı varsa mutlaka veterinere danışılması gerekir.

Kulaklar Hangi Sıklıkla Temizlenir?

Köpeklerin kulakları ayda en az bir kere temizlenmelidir. Hem ıslatılmış hem de kremle nemlendirilmiş pamuk ve yumuşak bezlerden yardım alabilirsiniz. Kulaktaki kirlere, çizik ya da yaralanmalara dikkat edilmelidir, çünkü köpeklerin kulakları doğrudan aşağıya doğru bir kanalla bağlı olduğundan bakteri ve mayaların yerleşmesi için uygun bir yerdir. Aynı şekilde göz temizliği de düzenli yapılmalıdır. Hem kulaklar hem de gözler ılık suyla ıslatılmış pamuk yardımıyla incitmeden temizlenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ