Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Hamilelik Belirtileri Nelerdir?
Yazar: - 04 Ekim 2021
625
0

Köpeklerde hamilelik belirtileri nelerdir sorusu köpek sahipleri tarafından merak edilen sorulardan biridir. Eğer köpek kısırlaştırılmadıysa sokakta tuvalet için çıkarıldığında bile köpeklerin hamile kalma olasılıkları artabilir. Köpeklerin hamile olduğunu öğrenmenin en iyi yolu veteriner hekime danışmaktır. Fakat veteriner hekime danışmadan da köpeklerin verdiği belirtilerle köpek sahipleri anlayabilmektedirler.

Köpeklerin Hamile Olduğunu Gösteren Belirtiler

Köpeklerde hamilelik belirtileri nelerdir diye merak eden köpek sahipler şu maddelerden anlayabilir;

  • Köpekler hamile kaldıklarında fiziksel yorgunluk yaşamaktadırlar. Normal şartlarda çok hareketli olan köpekler durağanlaşmaya başlayabilir. Köpekler uzun saatler boyunca uyumak isteyebilirler. Köpekle, köpek sahibinin birlikte yaptığı yürüyüşlerde köpeklerin çabuk yorulması köpek sahipleri tarafından köpeğin hamile olduğunu anlayabilirler.
  • Köpeklerin hamilelik dönemlerinde iştahlarında artış olur. Fakat hamileliğin ilk dönemlerinde kusabilirler ve iştahlarında azalma görülebilir. Hamileliğin daha sonraki aşamalarında iştahları zamanla artmaktadır ve besin ihtiyaçları da artar. Bu tarz değişiklikler köpeğin hamile olduğunu belli eden durumlardır.

Köpekler hamilelik dönemlerinde, hamilelere uygun mamalarla beslenmeliler. Normal yaşam tarzlarında da yeterli ve dengeli beslenmesi gereken köpeklere, hamilelik dönemlerinde daha dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Köpek sahipleri köpeklerin sağlığı açısından hamileliğin son 3 haftasında mamalarını artırmaları gerekir. Daha erken artırırlarsa yağ oranlarında fazlalaşma görülür ve yavruların sağlığı açısından olumsuz etkilenebilir.

  • Hamile köpeklerin vücutlarında çeşitli değişimler gözlemlenir. Hamilelik belirtisi 2- 3 hafta sonra meme uçlarında oluşan pembeleşmeyle anlaşılabilir. Aynı zamanda hafif şişme ve belirgin hal almaktadır. Zamanla karın bölgesindeki büyüme de hamilelik belirtisi olmaktadır. 

Köpeğin Doğum Yapacağı Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerde hamilelik belirtileri nelerdir diye merak eden köpek sahipleri, ne zaman doğum yapacaklarını da önceden bilmek ister. Çünkü köpeklerine uygun ortamı hazırlamak veya veteriner hekime götürmek için önceden bilmek istemektedirler. 

Köpeğin doğum yapacağının belirtilerinden biri köpeğin sürekli huzursuz davranmasıdır. Özellikle doğum çok yaklaştığı zaman, karın bölgesindeki şişlik idrar torbasına baskı yapacağından sık sık idrara çıkma isteği oluşturmaktadır. Köpeklerin hızlı hızlı soluk alıp vermesi de doğumun yaklaştığını belli eder. 

Köpekte akıntının görülmesi doğuma 1- 2 saat kaldığını belli eder. Eğer hala yavrular gelmediyse bu durumda veteriner hekime baş vurmak en sağlıklı seçim olacaktır. 

Hamile Köpek Psikolojisi

Köpeklerde hamilelik belirtileri nelerdir diye sorarken köpeğin psikolojisinden bile anlaşılabileceğini bilmekte fayda vardır. Genelde hamilelik köpekten köpeğe değişiklik gösteren bir durumdur. Köpekler hamilelik döneminde çok daha sevecen bir hal almaktadırlar. Kendilerini sürekli güvende hissettikleri sahiplerine sevdirmek isteyeceklerdir. Evde sürekli dolanıp yavrularını büyütebilecekleri bir alan ve yuva arayışına girerler. Aynı şekilde yavruları zarar görecek diye huzursuzluk çıkarabilirler. 

Hamile köpekler genelde odak sorunu yaşamaktadırlar. Hamilelikten önce sakinliğiyle bilinen köpekler, hamilelik süresinde sürekli hareketli olmaya başlayabilirler. Bunun sebebi gebelik ilerledikçe kızgınlaşma, huzursuzluk ve sabırsız olmaya başlamalarıdır. Hamile köpeklerin bu davranış değişikliklerine, köpek sahiplerinin anlayış göstermeleri gerekmektedir. Böylece köpek strese girmez, mutlu ve sağlıklı bir hamilelik süreci yaşayacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ