Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde İdrar Kaçırma
Yazar: - 05 Mart 2020
777
0

İdrar kaçırma problemi, yaşlı köpekler arasında sık görülebilen bir sorundur. Birçok nedenden kaynaklanabilir. Köpeğinizde idrar kaçırma problemi varsa, idrar yaptığını dahi fark etmeyebilir. Aynı zamanda idrar yapmakta zorlanabilir. Küçüklüğündeki gibi idrarını yapamaz. Hatta bazı yerlerde idrar izleri bulabilirsiniz. Fakat köpeğinizi asla cezalandırmamalısınız. Çünkü bunu istem dışı yapar, isteyerek değil. Vücudunun bu kısmını istediği gibi kullanamaz.

İnsanlar gibi köpekler de sindirim sistemi sorunları yaşayabilirler. Sağlıklarını, sindirim sistemlerini korumanın önemli bir parçası da diyettir.

İdrar Kaçırma Neden Yaşanır?

Köpekler de aynı insanlar gibi büyüdükçe fiziksel özellik bakımından değişirler. Sinirlerinin vücutlarındaki etkileri azalmaya başlar ve kasları güçsüzleşir. Üriner sistemlerinin çevresindeki kaslar da zamanda yaşlanır ve zayıflar. Ve bu kaslar üzerindeki kontrol kaybedilir.

Dişi köpeklerde erkeklere kıyasla idrar kaçırma rahatsızlığı daha yüksek olabilir. Aynı zamanda bazı iri cins köpekler de bu rahatsızlığa yatkındırlar. Bu türlere Boxer, Doberman, Danua, Alman Çoban Köpeği ve Dev Schnauzer örnek verilebilir. Kısır olan dişi köpeklerde eğer ağırlık 20 kilogramdan fazlaysa idrar kaçırma rahatsızlığı ihtimali %30dur. Küçük türlerde ise bu oran %10’dan azdır.

Bazı öne sürülen fikirler, obezitenin özellikle dişi köpeklerde idrar kaçırma problemini etkilediğini söyler. Bu fikirlerin temeli, yağ ağırlığının üriner sistem çevresindeki kaslar üzerinde etkisi olması ve bu yüzden de fazla kiloların idrar kaçırma sorununa yol açabilecek olmasıdır. İdrar yollarında oluşan iltihap, enfeksiyon bulunması ya da ürolitiazis yani taş oluşması gibi üriner sistemde yaşanan rahatsızlıklar da idrar kaçırmaya neden olur.

Nasıl Tedavi Edilir?

Sorunun kaynağına göre tedavi yöntemi değişiklik gösterir. Örneğin problem kaslarla ilgiliyse, veteriner o bölgedeki kasları uyarıcı bir ilaç verebilir. Olayların yarısından fazlası bu şekilde çözülebilir. Eğer bir ya da birden fazla taş oluşumu var ise veteriner taşları almak için ameliyat isteyebilir. Eğer herhangi bir enfeksiyon var ise antibiyotik tedavisi uygulanır. Aynı zamanda duruma uygun bir beslenme düzeni de önerilebilir. Eğer veteriner çok daha ciddi bir neden görürse sadece idrar kaçırma olarak değil, genel bir rahatsızlık olarak değerlendirilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ