Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Isırma Nedenleri
Yazar: - 26 Haziran 2021
272
0

Köpeklerde ısırma nedenleri pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Öncelikle köpekler kalabalık yaşam alanlarına ayak uyduran ve bu nedenle milyonlarca kişi tarafından sahiplenilen canlılardır. Öyle ki en sadık dostumuz olmayı başarabilmiş olan köpeklerin bazı nedenlerden dolayı ısırdığını görebiliriz. Hayvanseverler dışında ilk defa köpek sahiplenmeyi düşünenler için bu yazımızın devamında paylaşacağımız bilgileri dikkatle takip etmenizi öneriyoruz.

Köpekler Neden Isırıyor?

Köpekler neden ısırır veya köpeklerde ısırma nedenleri birden fazla faktöre bağlıdır. İlk olarak patili dostlarımızda her zaman parçalama ve merak güdüsü vardır. Avlarına ulaşmak için parçalamaya çalışırken hedeflerine ulaşmanın verdiği mutlulukla avlanmayı başarıyla tamamlar. Yaşam alanlarında da kendi yataklarını ısırabilen köpekler aslında doğası gereği bu hareketlerde bulunmaktadır. O halde köpekler neden ısırır sorusunun ilk yanıtı, içgüdüsel bir davranış olmasından dolayıdır.

Köpeklerde ciddi kaşınma hali söz konusu olabilir. Genelde köpek yavrularında aşırı kaşınma gibi durumlar yaşanır. Özellikle de diş değiştirme döneminde olan patili dostlarımız çevresindeki birçok nesneyi kemirmeye başlarlar. Çünkü kaşınmanın da vermiş olduğu rahatsızlık, onları ısırmaya itmektedir.

Yine köpeklerin avcılık içgüdüsünden dolayı ortaya çıkan ve Prey Drive adı verilen ısırıklar da günümüzde çokça görülür. Bu ısırıklar, hareket halinde olan insanlara karşı yapılır. Yani bisiklet sürücülerine ya da motosikletli kişilere yakalama içgüdüsü ile yaklaşan köpekler, kontrolden çıktığı zaman ciddi ısırıklar atabilir. Bunun nedeni de hareketli bir avı yakalama isteği olarak açıklanabilir.

Köpeklerde bazen karakteristik durumlar gereği ısırma eylemi görülebilir. Yani ürkek köpekler çevredeki herhangi bir şeye karşı kendini korumak için kontrolsüzce ısırmaya başlayabilir. Bu tür köpekler çevresindeki tüm objeleri tehlike olarak algılar. Isırdıktan sonra ise kendilerini güvende hissedeceği bir yere doğru hızlıca koşabilirler.

Son olarak köpeklerde kollama ve koruma içgüdüleri çok gelişmiştir. Sahiplerine karşı olası tehditlerde aniden harekete geçen köpekler aynı hareketi yaşam alanları için de gösterebilir. Yani evinizde yaşayan bir köpek, ev içinde ya da bahçede yabancıların müdahalesini gördüğünde doğrudan ısırmak için harekete geçecektir. Elbette her yabancı onlar için tehdit olmamakla beraber tamamen sizin davranışlarınıza göre aksiyon alacaklarını unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ