Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde İştahsızlık Nedenleri
Yazar: - 05 Mart 2020
889
0

Köpeklerde iştahsızlık hali ciddi bir sağlık problemi belirtisi olabileceğinden  mutlaka araştırılmalıdır. İştahsızlık sebepleri arasında hayvanda stres faktörü hâkim olabileceği gibi basit bir nedenden dolayı da gerçekleşebilir. Mesela mide ağrısı kaynaklı iştahsızlık sonrasında köpek tekrar yemeye başlar. Eğer iştahsızlık 1-2 günü geçerse bu kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Köpeğin yeme alışkanlıklarında problem görüldüğü an mutlaka tedavisi için ilk adım atılmalıdır.

Köpeklerde beslenme düzeni son derece önem taşır. Sağlıklı bir beslenme düzeni olan köpek çok daha dirençli olacaktır. Bir köpek iştahsızsa ve yemeği kesmişse mutlaka bir sorun var demektir. Zira yemek yememesi demek ciddi sorunlar ve beraberinde ölümü bile demektir. Yetersiz beslenme bir köpek için önemli bir durumdur. Hayvan büyüdükçe yeme düzeni de değişmelidir. Mesela yaşlı bir köpeğin yavru bir köpekle aynı oranda yağ tüketmemesi gibi. Beslenme düzeni yaşına göre değişmeyen köpekte sorunlar yaşanabilmektedir.

Köpeklerde İştahsızlık Nedenleri

Köpeklerde iştahsızlık nedenleri arasında sürekli aynı gıdalarla besleme ve bundan dolayı da köpeğin bu mamadan sıkılması söz konusu olabilir. Farklı gıdalar isteyen köpek mamasını tüketmez dolayısıyla beslenmesi de yarım kalır. Böbreklerinde, bağırsaklarında ya da kanser gibi hastalık belirtilerinde de iştahsızlık ortaya çıkar. Depresyon hali de köpeğin mamadan uzaklaşma sebebidir.

Köpekte hastalıkla beraber ateş durumu varsa yemek yemeyi istemez. Beraberinde kullandığı ilaçlar da iştahsızlığa yol açabilir. Çevresel anlamda her değişiklik köpeğinde ruh durumunu etkilediğinden iştah kesilmesi oluşabilir. Aile içindeki bir kavga köpeği olumsuz etkiler.

Köpek İştahını Kaybederse Yapılması Gerekenler

Her şeyden önce ilk yapılması gereken bir veterinere götürmek ve sebebini araştırmaktan geçer. Gün içerisinde beslenme öğünlerine dikkat edilmelidir. Fazla beslenme yapılmamalıdır. Köpek sevgi ister. Üzgün ve stresli ortamlar köpeği de etkiler. Köpeğin maması değiştirilerek iştah problemi çözülebilir. Bazı durumlarda köpek değişik şeyler yemek istediğinden var olan mamayı ret eder. Yemek öncesinde köpeğin egzersiz yaptırılması iştahının açılmasını sağlayacaktır.

Köpekler bazı durumlarda da kendilerini toksinlerden arındırmak için yemeyi keser. Bu durum uzun sürerse hekime danışılmalıdır. 2 günden fazla yemek yemeyen bir köpek için durum sağlıksızdır. Yemek dışında su bile içmiyorsa hastalık olma ihtimali artık kaçınılmazdır. Mutlaka tedaviye başlanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ