Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Kanlı İdrar ve Nedenleri
Yazar: - 05 Mart 2020
1.036
0

Köpekler insan hariç diğer canlılar arasında kendini en net şekilde ifade edebilen canlı çeşitlerinden biridir. Konuşamamaları onların bir sıkıntısı olduğunda bunu anlatamamaları anlamına gelmez. Köpeklerdeki fiziksel ve psikolojik değişimleri sahipleri köpek sahiplerinin düzenli bir şekilde kontrol etmeleri ve onlara gerektiği yerde bir uzman yardımına ulaştırmaları gerekir. Bu durumlardan biri de kanlı idrar durumudur.

Kanlı İdrar Nedir?

Kanlı idrar isminden anlaşılacağı üzere idrarın kanla karışık bir şekilde gelmesi ya da tamamen kan şeklinde idrar yapma durumudur. Köpeklerde kanlı idrar, basit bir rahatsızlıktan çok ciddi hastalıklara kadar birçok durumun habercisi olabilmektedir. Kanlı idrar tespiti için köpek sahiplerinin, köpeklerini idrar yapma ihtiyacı için dışarı çıkarmış olsa dahi idrarı incelemeleri gerekmektedir. Kanlı idrar rahatsızlığı başka belirti vermeden sadece idrardaki kırmızılık ile görülebilir. Ya da bu durumun yanı sıra hayvanda halsizlik, iştahsızlık sürekli uyku hali ya da depresyon da görülebilir. Durum her ne olursa olsun kanlı idrar ile karşılaşıldığı anda bir veteriner hekimden yardım alınmalıdır.

Kanlı idrar Nedenler Nelerdir?

Kanlı idrar durumu köpeklerde birçok sebepten ortaya çıkmış olabilir. Köpeklerde omurga ya da kalça kemiğinde kırık olması durumunda kanlı idrar görülmesi kaçınılmazdır. Ancak bu gibi durumlar köpek sahipleri için kolaylıkla fark edilebilir. İç organlarda oluşan rahatsızlıkları fark etmek çok daha zordur ve mutlaka yardım alınması gerekmektedir.

Köpeklerde kanlı idrar, mesanede enfeksiyondan ya da taş oluşumundan kaynaklanabilmektedir. Mesanede ya da idrar yollarında tümör ya da kanser gibi oluşumlar da köpeklerde kanlı idrara sebebiyet verebilir. Köpek dişi ise rahim ve rahim ağzı yaraları ya da kanserler, idrarda kan görülmesine sebep olabilmektedir.

Köpeklerde kanlı idrar görülmesinin diğer yaygın nedenleri; prostat rahatsızlığı, böbrek yetmezliği ya da böbrekten taş düşürme durumları, böbrek enfeksiyonları, bazı zamanlar mide kaynaklı rahatsızlıklar, midede tümör ya da yayılabilen kitle bulunması gibi durumlardır.

Bazı dişi köpeklerde kızgınlık döneminde idrarda kan görülme olasılığı yüksektir. Bu nedenle hemen paniğe kapılmamak gerekir. Ancak durumun kesinlik kazanması açısından bir veterinerden yardım almak gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ