Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Kanlı Kusma
Yazar: - 05 Mart 2020
2.092
0

Köpeklerde kanlı kusma birçok nedenden dolayı yaşanabilir. Ancak bu durum ciddi problemlerin de habercisidir. Kanlı kusmalar çeşitli şekillerde görülür. Mesela kan pıhtılaşmış gibi, sindirilmiş gibi ya da taze kan şeklindedir. Neden olarak ağızda ve boğazda var olan bir durumdan dolayı kusmukta kan durumu yaşanabilir. Özellikle kusma şiddetliyse boğaz bölgesinde tahriş olur. Bu da kanlı kusmuk şeklinde gerçekleşir.

Yemek borusu ile ilgili hallerde de kusmuk içerisinde kan olur. Yemek borusunda var olan yaralar, ülser bunların sebebidir. Köpekler yabancı bir cisim yuttuklarında da yemek borusunda bir tahribat durumu yaşanır ki, bu da kanlı kusmaya neden olabilir. Köpeklerde mide problemleri çok yaşanır. Her problem de genelde kusma ile sonuçlanır. Eğer kanlı kusma karşılaşılırsa mide ilk incelenmesi gereken yerdir.

Akciğer Problemleri ve Kanlı Kusma

Köpeklerde akciğer problemi varsa kanlı kusma yaşanabilir. Burada fark kanın taze kan olmasıdır. Bu da doğrudan akciğerlerden geldiğini belli eden bir durumdur. Eğer köpekte pıhtılaşma sorunu varsa mide ve bağırsak sisteminde kanama olduğu düşünülmelidir.

Köpeklerde İlaç Kullanımı

Köpeklerde ilaç kullanımı son derece önem taşır. Mutlaka veteriner hekim bilgisi altında ve uygun dozda ilaç verilmelidir. Aksi takdirde mide kanamasından dolayı kanlı kusmalar yaşanabilir. Ve bu durum hayvanın ölümüne kadar sonuçlanabilir. İlaçlardan zehirlenmede söz konusu olabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Kanlı kusmanın nedenlerini araştırma esnasında kusmuk içeriği dikkate alınır. Kusmuktaki kanın miktarı ve çeşidi tartılır. Çeşitli yöntemlerle bu durum tespit altına alınır. Tedavi aşamasında ise elde edilen tanıya göre ilerleme kaydedilir. Kusma ile birlikte köpekte sıvı kaybı söz konusu olduğundan serum ve mide koruyucu ilaçlar verilerek köpeğin rahatlaması sağlanır.

Veteriner Hekim Kontrolü Gereklidir

Kanlı kusmalar her şekilde dikkate alınması gereken durumlardır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında köpek mutlaka veteriner hekime götürülmelidir. Köpeğin  bulunduğu yerde onun için toksik madde olan bitkiler, böcekler, fare zehiri gibi şeylerden uzak tutulmalıdır. Bilinmeyen hiçbir ilaç köpekler için kullanılmamalıdır. Köpeklerde kusma durumu tamamen bir göstergedir. Birçok hastalık için belirleyici bir durumdur. Bazen kusma hayvanın sindiremediği bir yiyeceği çıkarmak istemesi ile bazen de gerçekten yaşadığı ciddi boyutta bir hastalığın göstergesi açısından da yaşanabilmektedir. Bu nedenle her zaman önerilen veteriner hekime durumu hakkında bilgi verilmeli, muayeneden geçmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ