Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Karaciğer Kanseri
Yazar: - 05 Mart 2020
1.570
0

Köpeklerde 10 yaş ve sonrası kanser hastalığının görülme riski oldukça yüksektir. En sık görülen kanser türlerinden birisi karaciğer kanseridir. Genellikle hepatosellüler karsinoma türü görülmektedir. Tümörün karaciğer dokusunun epitel hücrelerine yerleşmesi ile oluşur. Kötü huylu bir tümördür. Erken dönemde teşhis edilmez ise ölümle sonuçlanmaktadır. Erken teşhis için herhangi bir belirti olmasını beklemeden köpeğin en az yılda bir defa düzenli olarak veteriner hekime götürülerek kontrol ettirilmesi gereklidir. Hastalığın teşhisinin kesin olarak konulabilmesi için gerekli kan testleri ile birlikte görüntüleme yöntemleri yapılabilir. Büyüyen tümör elle muayene de hissedilebilir. İlgili testler sonucunda hastalığın kesin tanısı konur.

Karaciğer Kanserinin Belirtileri

Karaciğer kanserinin belirtileri diğer kanser türlerine benzerlik göstermektedir. Hastalık ilk evrede kendisini göstermez. Tümörün büyümesi ile birlikte iştahsızlık, kilo kaybı, sürekli uyuma hali, yorgunluk, geçmeyen ishal, yemek yedikten sonra sürekli yaşanan kusma ve  sürekli olarak su içme isteğidir. Bu belirtilerin yanı sıra köpeğin karın bölgesinde oluşan şişlik ile belirti vermektedir. Bu belirtiler bir haftadan daha uzun süre geçmez ise karaciğer kanserinden şüphe edilmelidir. İlerleyen vakalarda kanama da görülebilir.

Karaciğer Kanseri Nedenleri

Karaciğer kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Karaciğer hastalıkları, vücutta biriken zehirli maddeler, yaşın ilerlemesi ve diğer hastalıklar karaciğer kanserinin nedenleri olarak görülebilmektedir. Hastalığın nedeni biliniyorsa ilk olarak buna yönelik tedavi uygulanmaktadır. Köpeklerde görülen yumurtalık kanseri ilerleyen dönemde karaciğer kanserine neden olabilmektedir. Karaciğer enzimlerinin bozulması ve yetersiz çalışması da tümör oluşum nedeni olarak gösterilmektedir.

Karaciğer Kanseri Tedavisi

Karaciğer kanseri tedavisine başlamadan önce tümörün boyutu ve sayısı belirlenir. Tümör tek kitle halinde ise uygulanan cerrahi müdahale ile çıkartılır. Cerrahi müdahale sırasında kan takviyesi de yapılmalıdır. Tümör yayılım gösteriyorsa ilk olarak kemoterapi başlanmalıdır. Köpeklerde yayılım gösteren karaciğer tümörleri genellikle kemoterapiye olumlu cevap vermez. Bu nedenle hastalığın tedavisinde erken teşhis çok büyük öneme sahiptir. Kemoterapi tedavisi hastalığın iyileşmesi için tek başına yeterli değildir. Bu nedenle kombine bir tedavi protokolü uygulanmalıdır. Köpeğin iyileşmesi için uzman hekimleriniz ile uyu içinde olmaya özen göstermelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ