Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Karın Şişliğinin Nedenleri
Yazar: - 05 Mart 2020
1.979
0

Köpeklerde karın şişliği çoğu zaman köpeğin kilo aldığı sanılarak anlaşılmaz ya da ciddiye alınmaz. Oysa bu durumun sebebi bulunup tedavi edilmedikçe ölümcül hallerin oluşması olağandır. Köpeklerde karın şişliğine sebep; mide torsiyonudur. Bu daha çok yaz aylarında köpeklerde sıkça görülür. Mide torsiyonunun belirtisi de karın şişliğidir. İç parazitler de köpeklerde sıkça rastlanan bir başka sorundur ki bu da özellikle yavru köpeklerde ölümcül olabilmektedir. İç parazitlerin en önemli belirtisi karın şişliğidir.

Köpeklerde yaşanan viral enfeksiyonlar ya da ishal doğrudan sindirim sistemini etkilediğinden karın şişliğine neden olur. Bunu engellemek amaçlı yavruyken köpekler aşılanmalıdır. Bağırsak düğümlenmeleri, bağırsak tıkanıkları gibi sorunlar da karın şişmelerine nedendir. Ve tümörlerin varlığı karın şişliği ile kendini gösterir. Özellikle karaciğer, böbrek tümörleri belirtisinin başında karın şişliği gelir. Bütün bunlar karın şişliğine neden olan ölümcül hastalıklardır.

Basit Sebeplerle Karın Şişliği Oluşturabilecek Durumlar

Ciddi hastalıkların habercisi olan karın  şişlikleri yanı sıra basit sebepler olarak adlandırılan yanlış beslenme sonucu oluşan gaz oluşumu, kabızlık gibi durumlar köpekte karın şişmesine neden olur. Bu şişlikler bazen uzun süreli bazen de artık kroniktir. Gaz yapıcı besinlerin tüketilmesi yanı sıra gıda zehirlenmeleri de karın şişliğine nedendir.

Köpeklerde Gaz Oluşumu Nasıl Engellenir?

Köpeklerde gaz oluşumu karın şişliğinin bir numaralı sebebidir. Tükettikleri gıdalar nedeni ile köpekte gaz oluşumu olası bir durumdur. Köpeklere her zaman sindirimini kolaylaştırıcı mamalar verilmeli, ihtiyacından fazla yemek yedirilmemelidir.

Mide gazı problemi yaşayan köpeklerde kilo kayıpları, kusma, ishal gibi belirtiler görülebilir. Karın ağrısı, kramplar, ölüm riski her şekilde kendini gösterir. Gaz problemi olan köpeklerde köpek son derece rahatsız ve huzursuzdur. Karın bölgesini devamlı yere yakın bir pozisyona getirir. Köpeği bu durumlarla karşı karşıya bırakmamak için sindirimi zor yiyecekler tüketmesi engellenmelidir. Köpek maması kaliteli olmalıdır. Şekerli yiyecekler her zaman için köpeğin gaz oluşumuna bir numaralı nedendir. Günde 2 öğün son derece ideal bir beslenme biçimidir. Köpeklerde gaz problemi ciddi bir durum olup hemen veteriner uzmana danışılması gereken bir haldir. Tanı konulması son derece önem taşır. İlaç ya da farklı bir tedavi yaşanan sebeple orantılı olarak değişkenlik gösterir. Bir veteriner uzman muayenesi olmazsa olmazdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ