Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Karma Aşının İçeriği
Yazar: - 05 Mart 2020
768
0

Köpeklerde karma aşı hayati bir önem taşır. Köpeklere her yıl 1 kere vurulması gerekir. Karma aşı içerisinde 5 hastalığı önleyici antikolar vardır ki; bunlar köpek hayatını son derece olumsuz etkileyen hastalıklardır. Kuşkusuz bir köpek için de bir insan yavrusu olan bebek gibi ilk aşı anne sütüdür. Anne sütünden aldığı antikorlar ile yavru köpeklerde bağışıklık sistemi güçlenir. Buna ek olarak hastalıklara karşı dirençsizlik hali için karma aşı adeta imdada yetişir boyuttadır.

Köpeklerde karma aşı ölümcül önemli hastalıklara karşılık tam bir koruma sağlar. Her yıl 1 kez yaptırılması gereken karma aşı kapsamında her köpeğin bir aşı takvimi vardır ki bu duruma itinalı olunmalıdır.

Karma Aşı Hangi Hastalıklar İçin Yapılır?

Köpeklere yapılan karma aşı 5 hastalığı önleyici özelliktedir. Bunlardan gençlik hastalığı tamamen köpeğin bağışıklık sistemini etkileyen bir virüs olup ölümcül tehlikesi vardır. Yine hepatitis hastalığı köpeğin karaciğerini doğrudan etkiler ve özellikle yavru köpeklerde ölümcüldür. Solunum yolu hastalığı olan parainfluenza bulaşıcı ve hava yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Parvovirüs ise kanlı ishaldir. Köpeklerin ölüme neden olabilir.

Köpeklerde Karma Aşı Ne Zaman Yapılır?

Köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için ve tabi ki hastalıklardan korunmaları için karma aşı son derece önem taşır. 6 haftalıktan itibaren 2 doz karma aşı uygulaması sonrası bunun her yıl tekrarı gereklidir. Karma aşının içeriğinde Parainfluenza, Enfeksiyöz, Hepatitis, Parvovirüs mevcuttur. Bu enfeksiyonlar son derece tehlikelidir. Özellikle yavru köpekler için yüksek oranda ölüm demektir. Köpek bakımında en önemli unsur aşılamadır. Aşılar köpeklerde yavruluk dönemlerinde başlar ve sonra da her yıl yenilenir. Bu yenilenme onları birçok hastalıktan korumuş olacaktır. Köpeklere hem yavruyken hem de daha sonraki yaşamlarında her yıl uygulanması gereken karma aşı o hayvan için adeta bir kalkan görevindedir. Aşısını olmamış bir köpeğin dış ortamla teması son derece tehlikelidir.

Köpekler için ilk aşının anne sütü olduğu gerçeği yanı sıra sonraki dönemlerinde bağışıklıklarının daha güçlenmesi, hastalıklara direnç göstermesi ve en önemlisi korunması için karma aşı olmazsa olmazdır. Mikroplara karşı korunmasız olan köpekler için bu durum kaçınılmaz bir önlemdir. Köpeklerin aşılarının zamanında yapılması hem sağlıklı bir yavruluk dönemi hem de sağlıklı bir yetişkinlik dönemi geçirmesini sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ