Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Katarakt
Yazar: - 05 Mart 2020
506
0

Evcil hayvanınızın yaşlandıkça günlük yaşamını olumsuz etkileyecek bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu sağlık sorunlarından gözle ilgili olan katarakt, tedavi edilmezse körlüğe kadar yol açabilir. Bu hastalık ışığı retinaya toplayan göz merceğinin bulanıklaşması durumudur. Bu beyazımsı mavi tabaka gözde belirlediği zaman, köpeğin görme yetisini bozar. Genetik olan bu hastalık genellikle yaşlı köpeklerde görülür. Bazen de genç köpeklerde de rastlanmaktadır. Köpeklerde katarakt belirtileri oldukça barizdir. Öncelikle köpeğinizin gözleri aşırı sulanmaya başlar ve akıntı oluşur. Bu işaretler genellikle enfeksiyonla ya da hijyen eksikliğinden kaynaklanabilir. Ancak zamanla köpeğinizin göz merceği opaklaşarak, mavi ve ya beyaz daireler haline gelir ve ışığa karşı hassaslaşmaya başlar. Bu hastalığın tam kökeni henüz açıklığa kavuşturulamamıştır. Katarakt, konservatif tedaviye müsait olmayan bir hastalıktır. Gelişimin başlangıcında yeni keşfedildiyse eğer, vitamin takviyesi ile durdurulabilir.

Belirtileri Ve Tedavisi

Katarakt tedavisinin tek yolu ameliyat yoluyla kataraktlı göz merceğinin çıkartmaktır. Bu işlem sırasında çıkarılan göz merceğinin yerine kalıcı başka bir mercek yerleştirilir. Bu tür merceklere göz içi mercekler denir ve kataraktın tekrar çıkmasını önleyecektir. Normalde köpeklerde katarakt bir günde ortaya çıkmaz. Yavaş yavaş oluşur. Rutin veteriner kontrolleri katarakt için de oldukça önemlidir. Köpeklerde çoğu katarakt vakası kalıtsaldır. Minyatür Kaniş, Golden Retriever, Boston Terrier, Sibirya Kurdu, American Cocker gibi ırklarda katarakt görülme riski fazladır. Köpeğiniz şeker hastalığı nedeniyle katarakt yaşıyorsa, görme problemlerinin yanı sıra, köpeklerde susuzluğun artması, daha sık idrara çıkma ve kilo kaybı gibi belirtilerde gözlemlenebilir. Belirti anlamında kataraktın derecesi oldukça önemlidir. Katarakt tedavisinde tek çare cerrahidir. Bu tedavi genelde başarı ile sonuçlanır. Bu operasyon risk içermez. Köpeğinizin ileriki yaşamında daha sağlıklı görmesini sağlar.

Köpeklerin Göz Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Köpeğinizin gözlerinde katarakt oluşmasını önlemek için bir kaç özel teknikle göz sağlığınızı koruyabilirsiniz. Günlük gazlı bez ve fizyolojik salinle silebilirsiniz. Eğer gözlerine uzanmış uzun tüyler varsa uçlarını keserek gereken alanı temizleyebilirsiniz. Dış mekânda gezdirirken çalılık ve dikenlik bölgelere çıkarmamalısınız. Her üç ayda bir veterinere giderek yaşlı gözleri tedavi ettirebilirsiniz. Köpeğinizi sağlıklı bir şekilde besleyerek, tatlı yemesini önleyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ