Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Kepek Problemi
Yazar: - 20 Temmuz 2022
392
0

Köpeklerde kepek problemi pek çok köpeğin hayatlarının farklı dönemlerinde yaşamakta olukları bir cilt problemidir. Kepek adı verilen bu cilt probleminin altında birçok nedenin yatıyor olabildiği gibi, farklı yolları içeren çözümleri de bulunmaktadır. Köpeklerde kepek oluşumu bazı durumlarda engellenebilen bir durumda olabilmektedir. 

Köpeklerin Kepek Probleminin Sebebi Nedir? 

Köpeklerin yaşadıkları kepek probleminin en genel sebepleri arasında derilerinin yoğun şekilde kuruması bulunmaktadır. Köpeklerin vücutlarında, derilerini koruyan ve besleyen yağlar bulunmaktadır. Farklı sebepler dolayısıyla bu yağların üretimi vücutlarında aşırı şekilde gerçekleşebilir. Vücutta üretimi gerçekleşen bu aşırı yağ ise köpeklerin derilerini tahriş etmek gibi problemler yaratabilir. Tahriş olan deri yer yer kabararak normalden fazla olacak şekilde dökülme yaşatabilir. Köpeklerde kepek problemi yaşanmasının en bilindik sebepleri arasında beslenme bulunur. Köpekler tüy ve deri sağlıklarının en iyi şekilde ilerlemeleri adına ihtiyaçları olan besinlerle beslenmelidirler. Bu besinleri genellikle kuru mamadan alan köpekler yetersiz ve kötü beslendikleri durumlarda vücutlarında kepek problemi yaşayabilirler. 


Köpeğinizin tükettiği mamanın içerisinde yağ oranını destekleyecek takviyeler bulunmasına dikkat etmeniz gerekir. Yine mamanın içerisinde bulunması gereken protein de köpeklerin tüy ve cilt sağlığı açısından çok önemlidir. Yetersiz protein köpeklerin değerlerini düşürürken, cilt ve tüy sağlıkları açısından da yararlı olmayacaktır. Köpeklerde yetersiz protein tüketimi de kepeğe yol açabilir. Köpeklerin sindirimi kolay ve kaliteli protein içeren mamalar ile beslenmeleri bu açıdan oldukça önemlidir. Deri hücreleri ve kepeği engellemesi adına sebum üretimi açısından da A vitamini tüketimi köpekler adına önemlidir. Köpeklerde kepek problemi bazı durumlarda parazitin habercisi de olabilir. Tüylerle direkt olarak ilgili olan parazit yaşanması kepek problemi ile de anlaşılabilmektedir. Bu gibi durumlarda en kısa süre içerisinde kepek problemi yaşayan köpeğin veteriner hekim tarafından muayene edilmesi gerekir. 

Köpeklerde Kepeğin Geçmesi İçin Ne Yapılmalıdır? 

Kepek problemi yaşamak köpeklerin yaşam konforunu yüksek oranda düşürmektedir. Kepek problemi dolayısıyla köpeklerin derileri kaşınır. Bu derileri kaşımak belli bir süre sonra tahriş edebileceği gibi derinin yaralanmasına da sebep olabilir. Kepek problemi yaşanan bu bölgelerde yoğun tüy dökülmesi ile de karşılaşılabilir. Bu durumlar ile karşı karşıya kalmak köpek için olduğu kadar köpek sahipleri için de üzücü bir durumdur. Yaşanmaması adına köpeklerde kepeğin engellenmesi için alınabilecek bazı önlemler bulunmaktadır. Köpeklerde kepek problemi çözülmesi adına yapılacak ilk farklılıklardan biri köpeğin bulunduğu ortamların sıcaklarını ideal seviyede tutmak olacaktır. Mamasının tüy sağlığı için içermesi gereken protein ve vitaminleri içerdiğinden de emin olmak gerekir.

Kaliteli mama tüketimi köpeklerde kepek problemini çok yüksek oranda azaltacaktır. Kepek problemi yaşayan köpeklerin veteriner hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Bu muayene sonrasında veteriner hekimin uygun gördüğü doğrultuda vereceği şampuanlar kepeğe iyi gelebilir. Köpeğinizi bu şampuanlar ile veteriner hekimin uygun gördüğü şekilde yıkamak kepeğin geçmesine yardımcı olacaktır. Köpeklerde kepek gibi herhangi bir deri hastalığı yaşanmaması adına yalnızca kendileri için uygun olan şampuanlarla yıkanmaları gerekmektedir. Köpekler için asidik seviyeleri uygun olmayan şampuanlar kepek oluşumuna sebep olacaktır. Köpeklerin normalden çok daha sık şekilde yıkanmaları da deri hastalıklarına sebep olabilir. Köpeğiniz için uygun banyo ritüelini onun için en sağlıklı olacak şekilde ayarlamanız gerekmektedir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ