Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Kuaför ve Bakım Hizmeti Nasıl Oluyor?
Yazar: - 04 Nisan 2022
408
0

Köpeklerde kuaför ve bakım hizmeti nasıl oluyor konusu genellikle ilk defa köpek besleyecek kişiler tarafından merak edilir. Köpeklerin sağlıklı beslenmesi, dışarıya çıkarılması gibi durumlar ne kadar önemliyse aslında kuaför ve bakımları da o kadar önemlidir. Çok fazla bilinmese de köpeklere düzenli bir hijyen bakımı yapılmadığı takdirde çeşitli sağlık sorunları görülebilir.

Köpeklerde Kuaför Hizmeti

Köpeklerde kuaför ve bakım hizmeti nasıl oluyor konusuna bakıldığı zaman ilk kuaför bakımına dikkat etmek gerekir. Özellikle genetik olarak sık ve uzun tüylere sahip olan köpeklerde tüyleri için bir rutin oluşturulmalıdır. Mevsim geçişlerinde fazla tüy dökmeye başlayan köpeklerin tüy bakımı önemlidir. Köpeklerin kuaför hizmeti de genel olarak mevsim geçişlerinde olmalıdır. Köpekler dışarı çıktıkları zaman dışarıdan bakteri, parazit gibi zararlı maddeleri tüyleri aracılığıyla eve taşırlar. Bu nedenle çok uzun süre bırakmadan köpeğin tüylerine tıraş yapılmalıdır. 

Köpek ilk olarak dökülen ve uzayan tüylerinden kurtulmalıdır. Tıraş seçenekleri köpeğin tüy yapısına ve cinsine göre değişir. Bu durumda veteriner hekimden yardım alınabilir. Tıraş işlemleri evde yapılabilecek uygulamalardan değildir. Pet kuaför merkezlerinde köpeğin cinsine uygun olan tıraş işlemleri gerçekleştirilir. Köpeklerin derileri çok hassas olduğu için pet kuaförler tıraş esnasında hangi bölgelere ne kadar dikkat edeceğini bilir. Aynı zamanda deri ve tüy bakımı için kuaför merkezlerinde köpeğe uyumlu bakım malzemeleri de bulunur. Bu malzemeler sayesinde tıraş işlemi daha kolay olacaktır. Uzman pet kuaförleri tıraş yaptırmaktan korkan ya da bu işlemden hoşlanmayan köpekleri de sakinleştirerek bu durumu daha da kolaylaştıracaktır. Köpeğin tüy sıklığına göre haftada 1 ya da 2 kere tüylerin taranması da gerekir. 

Köpeklerde Bakım Hizmeti

Köpeklerde kuaför ve bakım hizmeti nasıl oluyor sorusunun bakım hizmeti kısmına bakılacak olursa aslında pet kuaförlerine pek çok görev düşer. Köpeklerin sadece tüy değil tırnak, kulak, pati gibi çeşitli bölgelerinin bakımı da önemlidir. Evde sağlıklı bir şekilde beslenen köpeklerin sokak köpeklerine göre tırnakları daha hızlı uzar. Uzun tırnaklar ile sokağa çıkıldığı zaman tırnak içlerine çeşitli kirler birikir. Bu ise bir süre sonra hem köpeğin sağlığı için hem de köpekle birlikte yaşayan canlılar için oldukça olumsuz bir durumdur. Bu nedenle köpeklerin 30- 45 günde bir tırnakları kestirilmelidir. Köpeklerin tırnaklarının iç kısmında hareketli damarlar bulunur. Bu nedenle tırnak kesimi konusunda uzman olan pet kuaförlerden yardım almak köpek için daha sağlıklı olacaktır. Köpeklerin kulak kontrolü ve bakımı da yine pek kuaförler tarafından yapılır. Bununla birlikte bazı köpeklerin ağız bakımı da sahipleri tarafından yapılmadığı zaman veteriner hekimler tarafından yapıla bilir. Bunun için düzenli olarak veterinere giderek ağır ve diş bakımları yapılmalıdır. Ağız bakımı eksik yapıldığı zaman çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ