Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Kuyruğun İşlevi
Yazar: - 20 Haziran 2022
157
0

Köpeklerde kuyruğun işlevi konusu pek çok kişi tarafından merak edilen bir konu olmaktadır. Köpeklerin kuyruğu köpeklerin gelişim aşamasında ve günlük yaşantısında önemli bir yere sahiptir. Köpekler kuyrukları sayesinde dengede dururlar, kuyrukları ile iletişim kurarlar ve de kuyrukları sayesinde hareket ederler. Hemen hemen tüm köpek ırklarında bu işlevler geçerli olmakla birlikte sizler köpek dostlarınızın isteklerini daha iyi anlayabiliyor, daha iyi bir iletişim süreci yaşıyor ve köpeklerinizin ruh hallerini kolayca kestirip ona göre hareket edebiliyorsunuz. 

Eski zamanlarda köpeklerin kuyruklarının sık sık kesildiği gözlemlenir bir haldeydi. Bunun yapılış amacı ise köpeklerin kuduza yakalanmamasını sağlamaktı. Ancak böyle bir şey kesinlikle doğru değildir ve söz konusu da olmamalıdır. Hatta bu durum o kadar yanlış bir algıya sahiptir ki bazı Avrupa ülkelerinde köpeklerin kuyruklarının kesilmesi tamamen yasaklanmıştır. Türkiye’de de tedavi amacı dışında herhangi bir amaçla köpeklerin kuyruklarını, tırnaklarını ve kulaklarını kesmek kesinlikle yasaktır. Kuyruklar ve diğer organlar haliyle köpeklerin hayatlarına devam etmesi için çok önemli organlardır. Bu nedenle de kaliteli bir hayatı her daim hak eden köpeklerin kuyruklarına her zaman ihtiyacı olduğu kesinlikle akıldan çıkartılmamalıdır.

Denge Sağlama İşlevi 

Köpeklerde kuyruğun işlevi konusunda ilk sırada dengeyi sağlama işlevi bulunuyor. Yalnızca köpekler için değil pek çok hayvan için kuyruk önemli bir yere sahiptir. Kuyruk sayesinde köpeklerin hareket anında üstün bir denge sağlanır. Kedilerin hareket anında kuyruğunu hızlı hızlı sallaması da bu yüzdendir. Kuyruklar köpeklerin yöneldiği tarafa doğru yapılan harekete bağlı olarak eğilme gösterecektir. 

Kuyrukların denge sağlama işlevi noktasında köpeklerin ani dönüş hareketleri yaptığı zamanlarda da kuyruklar yardımcı olur. Örneğin bir köpek hızlı bir şekilde koşmaya başladığında gideceği yönü kuyruğu sayesinde kolayca değiştirebilecek tam tersi istikamete doğru koşmaya başlayacaktır. Kuyrukların denge işlevi olarak köpekler yer ve yön değişikliklerini gayet sert bir şekilde gerçekleştirebilecektir.

Hareket Sağlama İşlevi

Köpeklerin rahat hareket edebilmesi noktasında da kuyruklar büyük işlevsel özellikler gösterirler.  Köpeklerin rahatça mama yiyebilmesini gerçekleştirmesinden tutun tuvalet ihtiyacını giderebilmesine kadar tüm insani ihtiyaçlarının gerçekleştirilmesinde kuyruklar ön plana çıkar. Köpekler ayrıca kuyrukları sayesinde daha yüksek noktalara zıplayabilir ya da daha alçak yerlere kolayca iniş gerçekleştirebilirler.  Köpeklerin hareketlerini gerçekleştirmesini sağlayan kuyrukları ile ayrıca yüzme eylemini de gerçekleştirebilirler. Tıpkı bir dümen gibi kullanılan kuyruk sayesinde köpekler yüzerken yönünü kolayca belirleyebilir ve keyifle yüzebilirler. Hemen hemen tüm ırklardaki köpekler vücutları gelişmeye başladığında kolaylıkla kuyruklarını kullanabilmeyi öğrenirler. 

İletişim İşlevi

Köpeklerde kuyruğun işlevi konusunda bir diğer işlev olarak iletişim işlevi bulunuyor.  Köpekler sahipleriyle ve diğer dostları ile iletişim kurarken kuyruklarını kullanıyor. Bu sayede köpek sahipleri köpeklerinin ne demek istediğini o an kolaylıkla anlayabiliyor. Aynı zamanda köpeklerin kuyrukları köpeklerin anlık ruh halini de kolayca bildirme özelliğine de sahiptir. Bir köpek çok mutlu bir ruh halinde ise kuyruğu havada bulunur ve çok hızlı hareket eder. Öte yandan köpekler sinirli ve gergin olduklarında ise kuyruklarını iyice indirerek saklama ihtiyacı hissederler. Son derece korkmuş bir durumda olan köpekler ise kuyruklarını patilerinin arasına sıkıştırarak tepki verirler.  Köpeklerin kuyruklarının işlevleri arasında bulunan iletişim işlevi ile birlikte köpekler kuyrukları sayesinde etrafa koku yayarlar ve kendileri de aynı şekilde bu kokuları duyabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ