Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Lyme Hastalığı
Yazar: - 05 Mart 2020
710
0

Lyme hastalığı zoonos kökenli bir hastalıktır. Borrelia burgdorferi etkenini taşıyan kenelerin köpekleri ısırması ile köpeğe bulaşır. Hastalığın en sık bulaştığı dönemler ilkbahar ve sonbahar  dönemleridir. Bu dönemlerde köpeklerin kenelere karşı korunması gerekmektedir. Lyme hastalığına yakalanan köpek hastalığı sahibine bulaştırabilir. Kene tarafından ısırılan köpekte hastalık belirtileri  bir ay sonra görülmeye başlanır. En sık ormanlık alanlarda yaşayan köpeklerde hastalık ortaya çıkmaktadır. Bahar aylarında köpeklerin ormana götürülmesi önerilmemektedir.

Lyme Hastalığı Belirtileri

Köpeklerde Lyme hastalığı belirtileri diğer enfeksiyon hastalıkları belirtileri ile karıştırılabilmektedir. Bazı köpeklerde hastalık herhangi bir belirti vermeyebilir. Görülen hastalık belirtileri, çok yüksek ateş, iştahsızlık, uykunun patolojik bir hal alması, saldırganlık, hareket etme isteksizliği, eklemlerde şişlik, aksayarak yürüme ve böbrek rahatsızlıkları oluşumudur. İlerleyen vakalarda kalp hastalıkları da görülebilmektedir. Lyme hastalığına bağlı olarak gelişen ateş herhangi bir ağrı kesici ile düşürülemez. Köpeğin vücut ve eklem ağrıları giderek artış göstereceği için huzursuzluk oluşur. Köpeğinizde sıraladığımız belirtileri yaşarsanız uzman veteriner hekime danışmanızı tavsiye ederiz.

Lyme Hastalığının Teşhisi ve Tedavisi

Hastalığın teşhis edilebilmesi için hematolojik ve biyokimya testleri uygulanmaktadır. Hastalık inkübasyon süresini tamamlamadıysa genellikle yapılan testlerde herhangi bir sonuç alınamayabilir.  Bu testlerin yanında elisa testi de uygulanarak serum antikor düzeyi tespit edilir. Lyme hastalığının teşhisi için belirtilerin düzenli olarak takip edilmesi çok önemlidir. Erken dönemde teşhis edilmez ise ölümle sonuçlanması kaçınılmaz olmaktadır.  Hastalığın teşhisinde veteriner hekimin tecrübesi de çok etkilidir. Köpeğin anomnezini doğru şekilde alırsa kesin teşhis konulur. Tedavide başarı oranı ok yüksektir. Uygun ilaç tedavisi ile hastalık etkeni etkisiz hale getirilir.

Köpeklerde Lyme Hastalığından Korunma

Lyme hastalığından korunmak için uygulanabilecek bazı yöntemler vardır. Köpekler kene giderici solüsyonlar ile yıkanmalıdır. Lyme hastalığına karşı çift doz yavru döneminde tek  doz ise erişkinlik döneminde mutlaka aşılanmalıdır. Düzenli olarak kene taramasına tabi tutulmalıdır. Köpeklerde görülen kenelerden insanlar kendilerini koruyarak bu hastalığa karşı önlem alınabilir. Köpek kenesinin insanı ısırması ile insana da bulaşması mümkündür. Lyme hastalığında koruyucu önlemlere gereken önem verilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ