Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Mikrosporozios
Yazar: - 05 Mart 2020
551
0

Köpeklerde mikrosporozios; baş, gövde ve bacaklarda görülen bir tür mantar hastalığıdır. Hastalığın içeriğinde aynı adı taşıyan bir mantar türü vardır. Bir hayvandan diğer hayvana direk olarak bulaşır. Aynı zamanda hayvanlardan insanlara da bulaşır. Bu hastalık daha çok kışın çok yaşanır ve yayılma ihtimali fazladır. Çünkü mantar ortamın nemli olmasını sever böylelikle rahatlıkla ürer.

Mikrosporozios Belirtileri

Köpeklerde patolojik anlamda bozukluklara neden olur. Deride kıl dökülmesi ile başlayıp ardından kepeklenmeler ve kabuklanmalar başlar. Daha sonra deri kalınlaşır ve reaksiyonlar artar.

Kılların dökülmesi ve kepeklenme ciddi şüphelenmelerin başında gelir. Beraberinde deri enfeksiyonları ve egzamalar başlar. Bu hastalığın teşhisi için ayrıntılı bir laboratuar muayenesi gereklidir. Tedavi aşamasına geçildiğinde her şeyden önemlisi bulaşıcı olduğundan önlem almak gereklidir. Veteriner hekimin önereceği pomadlar ve ilaçlar ile tedaviye geçilir.

Mikrosporozios Teşhis Ve Tedavisi

Mikrosporozios bir mantar hastalığı olup köpek sağlığını ciddi boyutta tehdit eder. Hayvanlar birbirine hem insanlara bu hastalığı bulaştırabilirler. Özellikle tanının konulması ile birlikte tedavi aşamasına hiç vakit kaybetmeden geçilmesi gerekir. İlaçların kullanımı tamamen hekim kontrolünde ve dozunda olmalıdır. Hastalık şikâyetleri ortadan kalkmış olsa bile ilaç kullanımı doktor bilgisi altında devam etmelidir. Genç ve bağışıklık sistemi güçlü olmayan köpeklerde bu hastalığa yakalanma riski büyüktür. Asıl kaynak kedilerdir. Deri hastalıkların tedavisi uzun sürer. Hele hele konu mantar enfeksiyonları olunca bu süre biraz daha uzayabilir. Yaralar iyileşse dahi ilaç kullanımı devam ettirilmelidir. Tedavide sabırlı olunmalıdır.

Bu hastalıkta hayvandan hayvana bulaşma yanı sıra insanlara da bulaşma özelliği olması; köpeklerle birebir ilişkide olan özellikle genç, çocuklarda bulaşma riskini fazlalaştırmaktadır. Mantarlar bilindiği üzere nemli ortamları çok severler ve ideal bir üreme alanlarıdır. Konulan tanı ile birlikte bu hastalığın tedavi süreci oldukça uzundur. Medikal anlamda başlanan tedavide etki hemen görülmez. Etkisi görülene kadar sabırla kullanım devam etmelidir. Bulaşıcılık riski de söz konusu olduğundan bu hastalığın hassas yaklaşıma gereksinimi çoktur. Gerek hastalığı yaşayan gerek yaşama riski olan köpekler için hijyen kurallarına uymak son derece önem taşımaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ