Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Obezite Neden Olur?
Yazar: - 31 Mayıs 2021
468
0

Obezite hastalığı artık bir çağ hastalığı olarak adlandırılmıştır. İnsanların ciddi anlamda etkilendiği ve farklı hastalıkları da beraberinde getiren obezitenin sevimli dostlarımızda da görülebildiği unutulmamalıdır. Bugüne kadar yapılan pek çok araştırma sonucunda, evcil hayvanların obezitede potansiyel birer canlı olduğu saptanmıştır. Şimdi sizlere obezite nedir, obezite neden olur, köpeklerde obezite nedenleri gibi soruların yanıtlarını aktarıyor olacağız.

Obezite Nedir?

Tanımsal ifadeyle obezite, yaşam aktivitelerini engelleyen ve farklı hastalıklara neden olan bir hastalıktır. Köpeklerde de patili dostumuzun yaşına ve cinsine göre ortaya çıkabilen ciddi bir kilo sorunu olan obeziteyle ilgili hatalı beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir. Her köpekte aslında kilo alma eğilimi vardır. Yaşı ve türü için ideal kilosundan %15 fazla kilolu olması, köpeğin obez olduğunu göstermektedir.

Köpeklerde Obezite Nedenleri

Obezite pek çok faktöre bağlı olarak gelişebilir. Ancak köpeğin yakabileceğinden çok kalori alması ve aşırı kalorinin yağa dönüşmesi, obezitenin birincil nedenidir. Hareketsizlik, aşırı gıda tüketimi ve sağlıksız beslenme de köpeklerde obezite nedenleri arasındadır.

Köpeklerde obezite nedenleri bu şekilde sıralanırken özellikle de köpek sahipleri sorumluluk sahibi olarak bazı durumlara dikkat etmesi gerekiyor. Hatalı beslenme ve hareketsiz yaşam sonrasında köpeklerde gelişebilecek obezite karşı onları korumanız önemlidir. Eğer köpeğinizi günlük yürüyüşe çıkarmıyor, sağlıksız mamalarla besliyorsanız kısa bir süre sonra kilo almaya başladığını görebilirsiniz. Bu durumda da obezite teşhisi konulan köpeğin eski sağlığına kavuşması biraz zaman alacaktır.

Köpeğin beslenme tarzı aslında obezitenin en önemli nedenidir. Köpek maması seçimini dikkatli yapmayan ya da ev yapımı köpek maması hazırlarken onların yaşına ve cinsine göre hareket etmeyen kişiler, sağlıksız bir beslenme sürecini başlatmış olur. Aslında tek neden, beslenme ve hareket etme gibi durumlar değildir. Zaten obur olan köpek dostlarımız yemek seçmeden beslendiği için kalorilerini yakabileceği aktivitelere yönlendirilmelidir.

Köpeklerde obezite neden olur sorusunun bir diğer yanıtı, hastalıklardır. En önemli hastalık ise hipotiroidizm’dir. Bu hastalık genetik bir rahatsızlık olmakla beraber metabolizmayı doğrudan etkileyerek kilo artışına sebep olmaktadır. Aynı durum şeker hastalığı için de geçerlidir. Son olarak bazı köpek türleri de obezite yatkın olabilir. Basset Hound, Labrador Retriver ve Beagle köpek cinsleri, obeziteye yatkın olan türlerdendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ