Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Othermatom Ve Tedavisi
Yazar: - 05 Mart 2020
850
0

Othematom hastalığı özellikle Cocker, Setter  ve Pointer gibi sarkık kulağa sahip köpek ırkında görülür. Bu hastalık kulak kepçesinde kıkırdak ve deri arasında kan toplanması olayıdır. Bu durum kulak kepçesinin bir şekilde darbe alması veya bir yere sıkışması ile oluşabilir. Hastalığın belirtisi kulak kepçesi üzerinde çeşitli büyüklüklerde şişkinlikler görülmesidir. Bu büyüklükler bir fındık büyüklüğü bir elma büyüklüğü arasında değişkenlik gösterir. Bu büyüklüklerde ağırlığına göre ağrı da yapar. Othematom hastalığı olan bir köpekte baş hafif sarkık olur.

Othematom Belirtileri Nelerdir

Othematom kulak kepçesinin iç yüzeyindedir. Dış yüzeyde de oluşma durumu olsa da büyük ihtimal iç yüzeydir. Büyüklükleri çeşit çeşittir. Kitle görünmesi 1 numaralı belirtidir. Bir başka belirti ise kulak kepçesinin aşağıya doğru sarkmasıdır. Sarkık kısım köpeğin başına o tarafa eğmesi ile belirginleşir. Othematom oluşumu ile ilerlemesi çok hızlı gerçekleşir.

Köpeklerde Othematom Tedavisi

Othematom hastalığında büyüklük önemli olan faktördür. Tanısı çok kolay konulabilir. Bu duruma göe anestezi altında içerik boşaltılarak tedavisi uygulanır. Othematom tedavisi iyi şekilde yapılmazsa tekrarlar. Operasyonda atılan dikişler ve bandaj aşaması en önemli kısımlardır. Tekrarlama olasılığı çok fazla olduğundan operasyonda tüm aşamalar önemlidir.

Othematom Hastalığı çok rastlanan hastalıklardan biridir. Köpek kulağı kontrol edildiği esnada gergin  sinirler ve belirgin damarlar oluşur, kan toplayan noktalar da çok rahat tespit edilir. Aynı zamanda köpek sahibi köpeğinin son zamanlarda sakin sakin yatmasından sessiz olmasından da şüphe duymalıdır. Bu belirtiler nezdinde köpek kesinlikle veteriner hizmetinden geçmelidir. Lokal ya da genel anestezi ile kulak içerisinde bulunan kan boşaltılır. Ve kulak yüzeyi tamamen temizlenip operasyon tamamlanır.

Operasyon Sonrasında Bakım

Cerrahi operasyon sonrasında bakım son derece önemlidir. Çünkü bu hastalık tekrarlayan bir hastalıktır. Yaranın bandajlı kalması köpeğin sağlığı açısından önem taşımaktadır. Eğer othematom  hastalığının tedavisinde geç kalınırsa köpek kulağında sarkma artar. Hatta hatta duyma ve işitme konusunda da sıkıntılar oluşabilir. Her köpek sahibi köpeklerin hem fiziksel hem de ruhsal açıdan etkileyen bu durumları dikkatle tetkik etmeli, en az zararla atlatılması için rutin  muayeneleri ihmal etmemelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ