Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Pire Enfestasyonu
Yazar: - 05 Mart 2020
542
0

Köpeklerde pire, sahipleri için son derece sinir bozucu bir durum olabiliyor. Pire ısırıkları can yakıcı olabilir. Bazı durumlarda da hastalık bulaşmasına sebep olabilir. Pire saldırısı, hoş olmayan zor bir durum olmakla birlikte tedavisi aslında mümkündür.

Pire Tam Olarak Nedir?

Pirelerle başa çıkabilmek için nasıl bir hayat döngüsü olduğunu öncelikle bilmek gerekir. Pire, kanla beslenen uçmayan bir böcek türüdür. Eğer köpeğin koyu renk tüyleri varsa ve pireler deri üzerindeyse gözle görülebilir.

Nasıl Anlaşılır?

Köpek, şiddetli kaşıntı yaşıyorsa, derisini ısırıyorsa ve deri döküntüsü yaşıyorsa çok yüksek ihtimalle pire sorunu vardır. Köpeğin tüylerinde ya da yatağında yumurtalar varsa ya da kurumuş kan lekesi mevcutsa bu da pireye işarettir denebilir.

Pire Oluşumunu Önlemek İçin Yöntemler

Pire oluşmadan önce önlemek oluştuktan sonra başa çıkmaya çalışmaktan çok daha kolaydır. Bu yüzden oluşmadan önlemeye çalışmak bu konu hakkında daha mantıklı olacaktır. Peki, pire oluşumunu önlemek için neler yapılabilir?

Evdeki kuytu köşeler, döşeme çatlakları iyi temizlenmelidir. Bu bölgeleri dip tırnak süpürmek iyi bir başlangıç olacaktır. Eğer evde daha önce pire oluşumuna rastlanmadıysa köpek, eve dışarıdan pire getirmiş olabilir. Köpeğin pireyi nereden getirdiği tespit edilebiliyorsa oradan döndükten sonra köpek detaylıca temizlenmelidir. Köpek iyi bir banyo yaptırılmalı ve tüyleri de taranmalıdır. İnce dişli tarak kullanmak önemlidir. Pireleri boğmak içinse sabunlu su kullanmak gerekir. Pire mevsiminde daha da dikkatli olmak gerekir.

Köpeği Pirelerden Kurtarmak İçin Neler Yapılmalı?

Pireler çoktan köpeğe nüfuz etmişse veteriner bu konuda yardımcı olacaktır. Yetişkin pireleri, cansız hale getirerek ve larvalardan kurtararak işe başlayacaktır. Bu işlem sona erdiğinde de köpeğin yatağı vs. etraflıca temizlenmelidir. Pire tedavisi için gerekli olan ürünler veterinerden temin edilebilir. Köpek pirelerden tamamen kurtulana kadar kullanılmalıdır. Herhangi bir durumla karşılaşıldığında tekrar veterinere danışmak gereklidir.

Pireler köpeği ve eşyalarını sarmadan önlem almak tabii ki her zaman için daha mantıklı olacaktır. Bu yüzden mümkün olduğu kadar köpek ve eşyaları temiz tutulmalı pire olabilecek yerlerden kaçınılmalıdır. Özellikle pire mevsimi en dikkatli olunması gereken dönemdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ