Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Pire ve Bitlenme Nasıl Geçer?
Yazar: - 08 Ekim 2021
656
0

Köpeklerde pire ve bitlenme nasıl geçer sorusu köpek sahiplerinin sordukları sorular arasında yer almaktadır. Özellikle yaz aylarında fazlaca karşılaşılan pire ve bit sorunu köpeklerin dışarda oynarken karşılaşabilecekleri en tehlikeli durumlar arasındadır. Köpekler için bir sorun teşkil etmeyen bu durum özellikle köpek sahipleri için en korkulu durumdur. 

Köpekler farklı köpeklerden ya da tozlardan pire kapabilirler. Pireler minik oldukça için görülmesi oldukça güçtür. Köpeğiniz ile park gezisi yaptıktan sonra mutlaka eve alırken pire ve bit kontrolünü yaparak eve almanızda fayda vardır. Pire veya bir olursa en kısa sürede kontrol altına almanız en akıllıca yol olacaktır. Pireler oldukça hızlı yumurtalara çoğalırlar pireler size ve evinize dağılırsa temizlemek oldukça zor olacaktır. 

Köpeklerde Pire Olduğu Nasıl Tespit Edilir?

Köpeklerde pire olduğunu tespit etmek tüyleri uzun olan cinslerde oldukça zordur. Köpeklerde pire ve bitlenme nasıl geçer sorusuna öncelikle pire veya bitlenme yaşanmaması için alınacak tedbirlerden bahsedilmesinde bir sorun yoktur. Tüyleri kısa olan cins köpeklerde ise pire tespiti oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. Pireler nemli ve sıcak ortamları severler bir köpeğin vücudu pirenin yaşaması ve yumurtlaması için oldukça müsait bir alandır. Bu yüzden pire tespiti için köpeğiniz ile çıktığınız yürüyüşte uğradığınız park olursa veya köpeğiniz farklı köpekler ile oynarsa mutlaka eve girmeden önce pire kontrolü yapılmalıdır. Pireler eve yayıldıklarında pirelerden arınmak oldukça zor olacaktır.

Evde Pire ve Bit Tedavisi İçin Ne yapılabilir?

Köpeğinizi belirli aralıklarla köpekler için üretilen doğal şampuanlarla yıkayabilirsiniz. Köpekler için üretildiğinden dolayı bit ve pirelerden arındırmak için ekstra bir formül ile köpeklere göre üretirler. Köpeklerde pire ve bitlenme nasıl geçer sorusu köpek sahibi olanların en merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Ayrıca sirke bit ve pirelerden korunmak ve arınmak için oldukça iyi bir yöntemdir. Banyodan sonra köpeğinizi sirkeli su ile durmayarak banyosunu bitirmeniz durumunda bit veya pire var ise ölmesine yok ise pire veya bitin köpeğinize gelmemesini sağlayabilirsiniz. 

Köpeklerde Pire ve bit tedavisi Nasıl Yapılır?

Köpeklerde pire ve bit tedavisi için mutlaka bir veteriner ile görüşmek gerekmektedir. Evde yapılan yöntemler dışında kimyasal ilaçları kendi fikriniz ile kullanmak doğru değildir. İnsanlar için üretilen kimyasal pire ve bir kovucu ürünler dahi kullanılmamalıdır. Köpekler ve insanlar oldukça yakın dostlar olsa ikisinin de vücutlarında olanlar farklıdır. 

Bu yüzden veteriner hekimin tavsiyeleri dışında ilaç kullanmak kesinlikle sağlıklı değildir. Veteriner hakim tarafından verilecek ense damlaları, pire kovucu sabun ve şampuanlar aksatılmadan kullanılmalıdır. İlaç miktarlarını ayarlamak da veteriner hekimin görevidir. İlaç miktarlarını kendi isteğiniz doğrultusunda artırıp azaltmanız oldukça yanlıştır. Köpeklerde pire ve bitlenme nasıl geçer sorusuna yanıt olarak bitlenme ve pirelenme yaşanmadan önce evde alınacak tedbirler pire ve bit görüldüğünde ise veteriner hekimin tavsiyeleri üzerine uygulanacak yöntemler ile geçirmek mümkündür yanıtı verilebilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ