Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Rahim İltihabı
Yazar: - 05 Mart 2020
846
0

Rahim iltihabı yani Pyometra hormonel açıdan ya da yapısal olarak; bakteriler sonucu enfekte olması ile birlikte rahim içinin irin dolmasıdır. Bu hastalık ölümcüldür. Rahim iltihabının nedenleri arasında özellikle kızgınlık dönemi bittikten sonra hormonlarının etkisi ile rahmin yapısında bakteri üremesi için bir ortam oluşur. Burada bakterilerin çoğalması ile birlikte rahim içine irin dolar ve rahim normalin 10 ya da 20 katı genişler.

Rahim İltihabının Belirtileri

Köpekte kusma, iştahında azalma, her zamankinden farklı durgunluk hali, idrarda güçlük, su içmeme hali, ateş, en belirgin özelliklerdir. Akıntı bazen en son anlara kadar olmaz. Bu sebeple de teşhis gecikebilir. Eğer geç teşhis ve tedavi söz konusu olursa bu vakalar ölümle sonuçlanabilir. İleri yaşlardaki köpeklerde sık görülür.

Rahim İltihabının Teşhisi ve Tedavisi

Rahim iltihabı teşhisinde belirtiler nazarında yapılan kan testleri, röntgenler ve ultrasonla teşhis rahatlıkla konulabilir. Köpeğin öncelikli olarak rahatlatılması için medikal tedavi başlatılır. Özellikle kızgınlık döneminde tekrarlama durumu olacağından durum ağırsa hiç bekletilmeden operasyon yapılması kaçınılmazdır. Ameliyatta iltihaplı olan rahim ve yumurtalıklar tamamen alınır.

Rahim İltihabının Nedenleri

Kızgınlık ya da gizli kızgınlık dönemi, boş geçen kızgınlık dönemi, zor doğum, doğum esnasındaki yanlış müdahaleler nedenleri arasındadır. Köpeklerde rahim iltihabından korunma olarak önerilen hayvanın kısırlaştırılmasıdır. Yaşının ilerlemeden bu operasyonun yapılması onu bu hastalıktan koruyacaktır. Rahim iltihabı türleri birden fazladır. Açık ve kapalı türleri vardır ki; bunlardan açık olanlar rahim ağzından iltihaplı bir akıntı gelmesidir. Köpek devamlı rahim ağzını yalama ihtiyacı hissetmektedir. Diğeri kapalı olan ise iltihap dışarıya akamaz ve rahimde birikir. Bu da büyük bir tehlike arz ettiğinden iltihap yavaş yavaş kana karışır.

Rahim İltihabının Etkileri

İltihabın kana karışması ile birlikte köpekte kusma, ateş, halsizlik durumları gözlemlenmeye başlar. Kapalı tip olan rahim iltihabında en tehlikeli durum rahim duvarının incelip iltihabın kana karışmasıdır. Bu da hayati fonksiyonların riske girmesi demektir. Bazı durumlarda var olan iltihap köpekte karın boşluğuna yayılarak şiddetli bir karın ağrısına sebep olur. Rahim iltihabı bazen de yumurtalarda oluşur ve burada tümörleşmesine neden olur. Genellikle rahim iltihabı kızgınlık döneminden 2 hafta sonraki dönemde şekillenmeye başlar. Kızgınlık döneminde köpeğin rahmi hamileliğe hazır hale gelir. Bu dönemde açık olan rahim ağzından bakteriler kolaylıkla rahme doğru ilerler. Kızgınlık sonrası rahim ağzı kapanır ancak bakteriler bulundukları yerde üremeye devam ederler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ