Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Raşitizm
Yazar: - 05 Mart 2020
888
0

Raşitizm hastalığı özellikle yavru köpeklerde ortaya çıkar. Genç ve yavru köpeklerde görülen bir kemik hastalığıdır. Yetersiz beslenmeden kaynaklı bir hastalıktır. Kemiklerin yetersiz gelişimi sonucu; kemiklerde oluşan deformasyonlarla birlikte ilerleyen bir sorundur. Raşitizm özellikle D vitamini eksikliği ile kaynaklıdır. Genç yavru köpeklerde beslenmenin en önem taşıdığı zamanlarda çok kolayca yakalanabilen bir hastalıktır. Kalsiyum ve fosfor eksikliği ile kemik gelişimi olumsuz etkilenmeye başlar.

Köpeklerde Raşitizm Tedavisi

D vitamini kemik gelişimi açısından en önemli katkıdır. Kemiklerin güçlenmesi ile birlikte raşitizm de önlenmiş olunur. Kemik gelişiminde etkileri bebek ve büyüme dönemindeki köpeklerde D vitamini ihtiyacının karşılanmaması gerekliliğidir. Bu hastalığın ana sebebi yetersiz ve dengesiz beslenmedir. Buna dikkat edilmediğinde hastalık ile tanışma kısa sürede gerçekleşir.

Köpeğin Raşitizm Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Köpekte kemik yapısının şeklinin bozulması, eğrilmesi, omurganın şeklinin bozulması gibi durumlar başlıca belirtilerdir. Sonrasında arka bacaklarda felç, dışkılama esnasında güçlük ve azalma, ağrıya bağlı olarak hayvanın sürekli yatması, taş, toprak yemesi, tüylerinde matlaşma raşitizm olduğuna dair ciddi belirtilerdir.

Köpeklerde raşitizm tedavisi mümkündür. Ancak hastalığın ilerleme durumuna bağlıdır. Geç kalındıysa tedavi de işe yaramaz. Köpeklerin kemiklerinin zayıflamaya başlaması ile birlikte tedavi gecikince kolay kırılan kemikler durumu ile karşı karşıya kalınır. Raşitik köpeklerde duvar yalamalar, toprak ve taş yemeler ciddi belirtiler arasındadır. Hayvan çinko, demir ve kalsiyum eksikliği yaşamaktadır.

Raşitizmin ilerleyen dönemlerinde ise köpeklerin kaburgalarla göğüs kemikleri arasındaki noktada hissedilen kabartılar olacaktır. Bu durum köpekte ciddi ağrılar, sürekli yatma isteği, hareketsizlik hallerini doğuracaktır. Köpeği bu hastalıktan koruma adına beslenmesine dikkat edilmeli, güneşin büyük katkısından köpek mahrum bırakılmamalıdır. Yapılan kontrollerde gerekirse kalsiyum takviyesi yapılarak köpekler raşitizm den korunabilir. Raşitizme yakalanan yavru köpekler kırıkların engellenmesi amaçlı hemen tedaviye alınır. Raşitizm tedavisinde duraklama ve gelişim geriliği yaşamış olan hayvanı tekrar hayata döndürme için çalışıldığından bir yavru köpek gebelik dönemi  ile birlikte büyüme döneminde de beslenmesine çok dikkat edilmelidir. Aksi takdirde üzücü sonuçlar ile karşılaşma olağan görülmektedir. Zira kemiğin yapısı bozulduğundan kemik kırılmaları hızlıca gerçekleşmeye başlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ